
I dag fredag starter landsbyfesten i Playa Blanca sør på Lanzarote! En av de mest populære aktivitetene er den tradisjonelle båtparaden, som arrangeres søndag 19.juli. Les mer om dette her. Bildet er fra båtparaden i fjor. Foto: yaiza.es
Fredagspils fra Lanzatote! 10.juli 2026
Hola!
Det har vært ei god og varm uke på Lanzarote, kanskje litt for varm for noen.
Høyeste temperatur ble målt i Haria nord på Lanzarote onsdag, med 36,2 grader. Det meldte det spanske værinstituttet AEMet. Høyeste temperatur i Tias (Puerto del Carmen) var 31,8 grader, Tinajo 26,2, og Playa Blanca var «kaldest» med 25,8 grader.
Nå går dagtemperaturen litt ned, og i de neste ni dagene vil temperaturen ligge på 27 til 29 grader. På kvelden og natta vil det bli rundt 21 grader.
Det norske værsenteret YR får sine data fra det spanske værinstituttet AEMet, og vil du se hva slags vær vi får på solskinnsøya i de neste dagene, klikker du HER.
Norge spiller mot England i VM i morgen lørdag. For to år siden: Stor overraskelse på fotballbanen i Arrecife!
Dette skrev Lanzaroteposten i april 2024:
Britiske Ian Lane heter PR-mannen for fotballaget UD Lanzarote, som spiller i kanarisk 3.divisjon. Ian driver nettsiden til fotballaget, og også butikkene som selger fotballdrakter fra det lokale laget.
Ian og undertegnede var tidligere kolleger som guider, og jeg traff da også kona til Ian, Anna, som er svensk.
I april 2024 kom det to britiske damer og to barn til en fotballkamp i Arrecife. De møtte Ian, som solgte fotballskjorter som damene kjøpte til barna. De kom i prat, og Ian spurte de unge guttene hvilket lag de holdt med i England…og de svarte litt sjenert » Bayern München».
Da måtte damene forklare: Den ene av damene, Kim sa at sønnen hennes var selveste Harry Kane, landslagskapteinen for England, og som nå spiller for tyske Bayern München! Bestemor Brenda fortalte også at de to guttene var sønner av Harrys bror, Charlie. Kane-familien fortalte at de ofte ferierte på Lanzarote.

Guttene, Jerry and Ellis fikk dermed være maskotter og leie UD Lanzarotespillere inn på banen. Stor stas!
Ian dementerer på det sterkeste at Harry Kane etter endt tid i Tyskland er på vei til UD Lanzarote…men kanskje, hvis mor og bestemor fikk bestemme?

Landsbyfesten i Playa Blanca starter i dag fredag
I dag starter landsbyfesten i Playa Blanca sør på Lanzarote. Festen er til ære for fiskernes skytshelgen, Jomfru Carmen, og varer frem til lørdag 25.juli.

Fra opptoget i fjor i Playa Blanca med Jomfru Carmen. Foto: yaiza.es
Programmet er omfattende! Musikk, folklore, sport, tivoli og en rik tradisjon er alle en del av feiringen, der folket i Playa Blanca nok en gang demonstrerer sin generøsitet og gjestfrihet, står det i invitasjonen.
En av de mest populære aktivitetene er den fantastiske båtparaden på havna, går av stabelen søndag 19.juli kl.12.
Programmet kan man lese ved å klikke HER . På nettsiden til Yaiza kommune stopper programmet på søndag 19.juli, men når denne feilen rettes opp, vil Lanzaroteposten presentere den siste uken også.
Landsbyfesten i Puerto del Carmen starter mandag 27.juli, og varer frem til søndag 9.august. Programmet kommer senere.
Forrige fredag presenterte vi VGs vinguide for sommeren, hvor to viner fra Lanzarote fikk mye skryt. Hvilke var det ?
Takket være vår utskremte medarbeider Terje Jansson, kunne han fortelle hvilke viner dette var! Og disse vinene finnes på Vinmonopolet:


Ukens høydepunkt!
I kveld er det siste gang for sommeren at vi møtes kl.19 på fredagspilsen på restauranten Las Vistas!
Sandra og Dani tar fra mandag av seks ukers ferie, og åpner igjen 25.august. I ferien inntar vi en annen restaurant, ikke langt unna. Mer om dette i neste uke.
Las Vistas ligger på skrå over gata for postkontoret og legesenteret i Puerto del Carmen.
Lanzaroteposten på lørdag

Men Lanzaroteposten tar ikke ferie!
Lørdag avslutter vi serien om historiske øyeblikk fra Lanzarote. Var Lanzarote og de andre Kanariøyene involvert i den andre verdenskrigen?
Svaret får vi i morgen lørdag, bare i Lanzaroteposten!
Sjømannskirken informerer

Sjømannskirken på Lanzarote holder åpent hver tirsdag og torsdag på våren og sommeren.
Det stopper ikke presten Ola Beisvåg, som trofast presenterer sine søndagstanker på Facebook , hver søndag kl 18.
VM-kamp på lørdag
I nøden spiser fanden fluer…
Etter å ha trålet mange kinabutikker i Puerto del Carmen på jakt etter ei norsk fotballskjorte, tok jeg kontakt med t-skjortefirmaet Diversion på øya. De kunne levere ei «selvlaget» og enkel norsk fotballskjorte på et døgn…og jeg ba de overraske meg for 18 euro!


Foto: Lanzaroteposten
Dette ble resultatet, og etter en omgang med strykejernet kan dette bli bra på lørdag! Ka du tru?
Lørdag kveld blir det sikkert fullt hus og stormende jubel på den «norske» Corner Bar i La Curva i Puerto del Carmen. I og med at England er en av aktørene, vil nok VM-kampen mellom Norge og England bli vist på ALLE barer med tv på Lanzarote kl.22 kanarisk tid.
I Playa Blanca spiller det norsk-kanariske bandet «Knight Lizards» opp på Barney’s Live Music Bar på Avenida de Papagayo kl.20; den beste oppvarmingen før kampen mellom Norge og England, skriver arrangørene!
Ei god helg og ei fin uke ønskes dere fra Ola i sola!
