Nyheter:

Nyheter fra Lanzarote! Torsdag 15.oktober 2026

800 personer deltok i protestmarsj i Arrecife
Tegning: Erling Bjørn Hansen

Forrige helg deltok over 800 personer i en marsj i hovedstaden Arrecife for å protestere mot boligsituasjonen på Lanzarote.

Flere av deltakerne bar plakater, hvor det blant annet stod «Din Airbnb var mitt hjem«, «Studio til leie, 40 m2, 1500 euro«, «Å bo er en rettighet, ikke en business«, og «Å være en utleier er ikke et yrke«.

Noen av de som protesterte gikk deretter til José Ramírez Cerdá-parken i Arrecife, hvor de slo opp telt for å vise at boligkrisen er stor:

Teltleiren i Arrecife. Foto: elchaplon.com

Teltleiren ble fjernet tirsdag, da politiet truet med bøter for å ha slått opp teltene på et offentlig sted.

Arrangørene av protestene i Arrecife kunne fortelle lokalavisene at det i Arrecife er 3101 tomme boliger, og 20 012 tomme boliger på hele øya. Dette er tall man hadde hentet fra regjeringens datasenter, basert på folke-og boligtellingen fra 2021.

Lanzaroteposten skrev i 2024 om hvorfor det er så mange boliger som står tomme på Lanzarote:

-Lokalavisene spekulerer i at det er en stor uvitenhet blant folk hvordan en leilighet kan leies ut eller selges. Mange eiere har ikke råd til å sette boligene i stand for utleie eller salg, men også vanskelige eierforhold av boligene, hvor arv og andre grunner ikke er avklart kan være grunnen.

Nesten sju millioner passasjerer har så langt i år passert gjennom flyplassen på Lanzarote
Foto: Lanzaroteposten

I løpet av årets ni første måneder har 6, 6 millioner passasjerer enten kommet til eller dratt fra flyplassen på Lanzarote.  I september var 703 000 passasjerer innom flyplassen, 0,9 prosent færre enn i samme måned i fjor.

Totalt hadde 5863 fly landet eller tatt av i september, som er en nedgang på 0,5 prosent sammenlignet med september i fjor.

De åtte flyplassene på Kanariøyene registrerte totalt 4,2 millioner passasjerer i september, 0,9 prosent færre enn i fjor.

Vin fra Lanzarote er i salg i Norge
Arkivfoto: D.O.Lanzarote (Denominación de Origen Protegida)

Tekst: Asgeir Johnsen

For noen få år siden kunne man bare kjøpe to sorter hvitvin fra Lanzarote på Vinmonopolet i Norge.
Disse vinene ble produsert av Bodega El Grifo, og kostet litt under 300 kroner per flaske. Nå er disse to vinene borte fra hyllene på Vinmonopolet, men er fremdeles bestillingsvare.

I dag har Vinmonopolet i Norge 12 ulike viner fra Lanzarote. Disse står ikke i hyllene, og kan bare bestilles. Denne rutinen fungerer bra.

Blant de 12 vinene finner man en rødvin, tre musserende viner, tre roséviner, og fem hvitviner. Produsentene av disse vinene er Bodega Casa Alta, Bodega El Grifo, og Bodega Bermejo.

Prisene på disse produktene er mellom 400 til 580 kroner, flere ganger dyrere enn i butikkene på Lanzarote.
Dette er viner med en god kvalitet, og kan bestilles via nettet, eller i Vinmonopolets butikker. De ansatte der er veldig hjelpsomme med bestillingen, hvis man ikke ordner dette selv.

Plus Fariones Suite Hotel på Lanzarote fikk pris
Foto: Plus Fariones Suite Hotel

Plus Fariones Suite Hotel ligger i Puerto del Carmen, og siste uke fikk hotellet TUI-prisen.

Reiseselskapet TUI har gjester på flere hoteller på Lanzarote, og har valgt ut Plus Fariones Suite Hotel som det beste hotellet på Lanzarote dette året. Prisen er basert på gjestenes meninger om oppholdet på hotellet.

Ledelsen på hotellet sier selv i en melding at prisen går til de ansatte; – de som lager maten, de som jobber med vedlikehold, som er i respesjonen, og enhver fagperson som tar seg av detaljene dag etter dag. Vi takker TUI for anekjennelsen, og til gjestene våre for å ha gjort dette mulig!
Lanzaroteposten gratulerer!

Informasjon om Nordisk Forening på Lanzarote

Lanzaroteposten har i det siste mottatt eposter og sms-meldinger fra lesere med spørsmål om hva som skjer med Nordisk Forening på øya.  Lanzaroteposten skrev om dette i september, og etterlyste der et svar.

Nå har den tidligere lederen av foreningen, Liv Jensine Gundersen sendt Lanzaroteposten dette svaret:

– Oktober måned har innhentet oss igjen, og mange venter nok på informasjon hva som skjer med Nordisk forening Lanzarote denne høsten. 

Som medlemmene fikk beskjed om I vår etter Årsmøtet I mars 2026, var det ingen som meldte  seg til ny leder eller nytt styre. Fremdeles har ingen meldt seg, og her kommer videre informasjon om hvordan det blir fremover. 

Det er trist å ikke starte opp igjen nå når høsten er her, men faktisk så er det ei tid for alt, og nok er nok, for oss som har drevet på I noen år.  Vi har gått til det steget å legge foreningen «på is» en stund, så får tiden jobbe for oss.
En stor takk til Sjømannskirken på Lanzarote for støtten gjennom årene.
Takk for din støtte. 

Vennlig hilsen Liv Jensine

Sjømannskirken informerer

Sjømannskirken på Lanzarote er stengt i dag torsdag.

Vær
Current weather
-º
Sunrise-
Sunset-
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
-
-
Forecast
-
-
Forecast
-
-
Forecast