Fredagspils fra Lanzarote! 24.juni 2022
Hola!
Det har vært ei god og varm uke på Lanzarote, med temperaturer opp mot 30 grader på dagen, og ikke under 21 grader på natta.
Det var vel nattetemperaturen Dagsrevyens værmelding fortalte oss om onsdag kveld, da de sa at «det blir 20 grader på Kanariøyene torsdag»...og her sitter vi i 32 grader torsdag ettermiddag…
Livet er godt på Lanzarote…

Det er helt greit å kjenne noen som tar seg en tur fra Norge til Lanzarote…og sender et lite spørsmål på forhånd: Trenger du noe fra Norge?
Nevnte såvidt fårepølse og en sjoklade….jeg er heldig, jeg!
Takk til Solveig og Jan fra Famara som tok med seg disse langreiste delikatessene…jeg er overveldet!
Vi feiret restauranten Hi-Life: Ti år!

Vi feiret restauranten Hi-Life i Puerto del Carmen onsdag kveld…fullt hus og stormende jubel! Og desserten var inkludert…så godt!
Eiendommer som er over 50 år gamle slipper eiendomsskatt i Teguise

IBI (Impuesto sobre Bienes Inmuebles) er navnet på eiendomsskatten i Spania.
Nå har kommunestyret i Teguise annonsert at eierne av historiske bygninger over 50 år, og som ligger i den historiske delen av landsbyen Teguise skal slippe å betale eiendomsskatt i 2023.
Kommunen sier i en uttalelse at dette er en påskjønnelse til eierne som stadig klarer å holde bygningene i god stand, og som gjør landsbyen Teguise til en av Spanias vakreste landsbyer.
Økonomisk støtte til unge boligsøkere på Lanzarote

Unge hussøkere på Lanzarote i alderen 18-30 år kan nå søke om økonomisk støtte fra regjeringen slik at de kan leie seg en bolig.
Leiekostnadene på øya har skutt i været, spesielt etter at turistene har kommet tilbake. Flere huseiere velger nå å leie ut til turister i stedet for fastboende, fordi dette gir større inntekter.
De som kan søke om økonomisk støtte er unge som tjener mindre enn 24 000 euro i året. Tilskuddet de kan søke om er opp til 250 euro i måneden, for de neste to årene.
Det britiske flyselskapet easyJets spanske mannskap varsler også streik

Lanzaroteposten skrev tirsdag om flyselskapet Ryanairs spanske arbeidere som varsler streik i seks dager i juni og juli.
Nå følger det spanske mannskapet som arbeider i det britiske flyselskapet easyJet etter med å varsle streik i ni dager i juli.
Kravet er en ny tariffavtale, sier fagforeningen. Spanske medarbeidere har den laveste grunnlønnen av alle easyJets medarbeidere i Europa, og vi trenger et kraftig løft, sier representanter for de ansatte.
Helsereise til Lanzarote
– Synnøves Yogareiser med Synnøve og Camillo Løken
Bli med oss til Lanzarote vinteren 2023 for å lade batteriene!
Sånn står det i invitasjonen fra Synnøves Yogareiser i Fredrikstad. Det tilbys to ukesreiser til Lanzarote i januar og februar, og nå haster det;
i skrivende stund er det bare åtte hotellrom igjen før det er fullt.
Det er reiseselskapet Apollo som står for selve reisen. Les mer om oppholdet, programmet og hvordan man melder seg på HER.
Radiostasjonen Los 40 Principales…De 40 viktigste (låtene) arrangerer popkonsert i morgen kveld i Arrecife
Etter en pause siden 2019 kommer en av Spanias mest populære radiostasjoner, Los 40 Principales til Arrecife med sitt forrykende show.
Denne Topp 40-stasjonen byr på flere populære band og DJ´s fra fastlandet, og også kjente band og artister fra Kanariøyene.
Det er gratis adgang til sceneområdet på stranda El Reducto, og showet starter kl.19.
I 2019 kom det over 20 000 publikummere til Los 40-showet!
Eurofighters tar av på flyplassen
I mai var det to Eurofighters-fly som tok av fra flyplassen på Lanzarote, 20 sekunder før et passasjerfly kom inn for landing! Det gikk bra!
Ukens høydepunkt!
Tegning: Erling Bjørn Hansen
Det er som vanlig fredagspils fra kl.19 i kveld på Las Vistas! Vår hustegner har gitt oss forslag på hvordan man kan kommer seg til fredagspilsen…men det er lov å spasere også!
Siste uke var vi ti gjester tilstede på pilsen.
I kveld er det SISTE gang på fem uker at fredagspilsen møtes på Las Vistas i Puerto del Carmen. Restauranten stenger for ferie, og åpner ikke før første uka i august.
Fra neste uke av møtes fredagspilsen på baren Enjoyce, rett bak Burger King og foran Hotel Fariones i Puerto del Carmen fra kl.19.
Historiske fakta
Etter at den franske erobreren Jean de Béthencourt kom til Lanzarote og Fuerteventura i 1402 på vegne av den spanske kongen, ble den endelige erobringsavtalen skrevet under i 1479.
Fred og ro hersket i nesten 100 år, før man i 1574 måtte bygge festningen Castillo de San Gabriel i Arrecife for å beskytte byen mot flere og flere overfall av pirater. I 1586 kom den beryktede piraten Morato Arraez fra Algerie inn til byen, og festningen ble totalt ødelagt.
Festningen ble gjenoppbygd, og brukt til militære formål fram til begynnelsen av 1960-årene.
I dag huser festningen det historiske museet på Lanzarote.
Etter at piraten Morato Arraez inntok Arrecife i 1586, dro han og hans banditter nordover til landsbyen Haria. De satte fyr på landsbyen etter å ha stjålet alt av verdier, samtidig som man tok slaver som familiene måtte betale dyrt for å få løslatt.
Kilde: Historia de Lanzarote
I morgen lørdag presenterer Lanzaroteposten en guide til hva man BØR se og oppleve på Lanzarote dersom man er førstegangsreisende.
Ei god helg og ei frisk uke ønskes dere fra Ola i sola!