Nyheter fra Lanzarote! Torsdag 17.februar 2022
Oppdaterte smittetall
Siste døgn ble 67 personer friskmeldt på Lanzarote, mens 92 fikk påvist smitte.
Smittetallet er 433. 448 personer ble testet.
Kanariøyene fikk totalt 1228 nye smittetall det siste døgnet. Åtte personer i alderen 63 til 94 år døde med korona;
tre personer på Gran Canaria og tre på Tenerife, en på Fuerteventura og en på El Hierro.
Mirador del Rio foreløpig stengt

Utsiktspunktet Mirador del Rio på nordøstkysten av Lanzarote er foreløpig stengt fram til 19.februar. Grunnen er at Apple TV spiller inn en film der; «Foundation».
Også andre steder på øya skal brukes til innspillingen.
«Foundation» er en science fiction-serie om en gruppe utenomjordiske vesener som skal sette opp en ny sivilisasjon.
Filmteamet fikk et uventet besøk siste helg, da en 60 år gammel paraglider krasjet inn i området. Mannen fikk påvist et hoftebrudd, og ble fløyet til sykehuset i helikopter.
Rådhuset i Haria fyller 100 år

I forrige uke fylte det vakre rådhuset i Haria kommune nord på Lanzarote 100 år.
Fram til 1922 møttes kommunestyret i Haria i «Folkets hus», Sociedad La Tegala. Haria var den første av de sju kommunene på Lanzarote som fikk sitt eget rådhus.
Sjømannskirken informerer
Nå går man i kø på Lanzarote!
Tekst/foto: Terje Jansson

Den tredje løypa går fra landsbyen Mancha Blanca. Man kjører inn på en grusvei fra bilveien LZ 67, og går inn til Montana Caldereta og Caldera Blanca.

Den siste løypa, som er blitt veldig populær går inn til Caldera Blanca. Parkeringsplassen her er et eneste kaos, og enkelte steder er det store mengder knust glass. Denne løypa er ikke lett å gå; man går på rulle-steiner i 2,5 km!
Da vi var der inne var det ca 50 biler parkert, og vi gikk i kø.
Det er noen år siden vi sist var i området, og da var det riktig så fredelig.
Vi kunne sitte og observere et ravnepar som holdt til her inne ved foten av vulkanen, eller man kunne ta en tur opp til vulkan-kanten.
Det finnes jo så mange fantastisk steder å gå som er langt mer fredelig. Kanskje myndighetene på øya burde legge til rette forholdene for flere turløyper?
Kjøp et turkart over øya, og da er det bare å velge og vrake i turer, uten å måtte gå i kø! God tur!
