Nyheter fra Lanzarote! Tirsdag 17.august 2021
Oppdaterte smittetall
Siste døgn ble 33 personer friskmeldt på Lanzarote, mens ti personer fikk påvist smitte. Smittetallet er 187.
293 personer ble testet søndag.
Kanariøyene fikk påvist 230 nye smittetilfeller. Gran Canaria, Tenerife og Fuerteventura fikk flest tilfeller.
Skal du til Lanzarote må du fylle ut det spanske helseskjemaet
Alle som reiser til Spania og Kanariøyene MÅ fylle ut det spanske helseskjemaet SpTH tidligst 48 timer før avreise.
Lanzaroteposten har fått flere henvendelser om spesielt en ting som byr på vanskeligheter; rubrikken der det står PROVINCE.
Skal man reise til Lanzarote, tilhører Lanzarote provinsen LAS PALMAS. Noen nekter på dette, og skriver tilbake til Lanzaroteposten at Las Palmas ligger på Gran Canaria, og at å skrive Las Palmas blir feil.
Lanzarote ligger i den spanske provinsen Las Palmas, sammen med naboøya Fuerteventura.
Man skal også fylle ut postnummer der man skal bo. Lista over postnummer på øya (Codigos Postales) finner HER.
De vanligste numrene: Puerto del Carmen er 35510, Playa Blanca 35580, og Costa Teguise 35508.
Lanzaroteposten laget i fjor denne oversikten over hvordan man fyller ut det spanske helseskjemaet HER.
Det enkleste er å laste ned appen til dette skjemaet på din mobiltelefon.
HUSK ALLTID Å SJEKKE FOR MULIGE JUSTERINGER/FORANDRINGER VED INNREISE TIL SPANIA på den norske regjeringens reiseside: www.regjeringen.no .
Gå helt ned på siden, til Innreise/mellomlanding/utreise. Der står det spesielt om Kanariøyene.
Markedet i Teguise utvider

Nesten 10 000 gjester besøkte markedet i landsbyen Teguise sist søndag. Dette er det største markedet på øya.
Nå skal markedsplassen utvides.
Nå er det plass til 130 salgsboder, men fra og med søndag 22.august mer enn dobles tallet til 270 boder.
Det vil også bli tillatt salg av mat fra de mobile kioskene.
Man må vente til alle restriksjonene er borte før bodene flyttes ut i gatene i landsbyen igjen.
Gratis kurs for ansatte i turistindustrien

Regjeringen på Lanzarote inviterer alle som jobber i turistindustrien på øya til å delta i et gratis kurs i et prosjekt kalt «Smart Island Project».
Kurset går over 22 timer, og målet er å lære opp turistansatte til å bruke EUs «smart»-portal på nettet. Samtidig vil kurset oppdatere medarbeiderne på prosjektet som skal gjøre Lanzarote til en «smart» destinasjon.
«Smart Islands Prosject» ble startet i 2017 av EU. Målet er å få turistmyndigheter involvert i lokale prosjekt som skaper bærekraftig vekst, og på samme tid skape jobbmuligheter og konkurranse mens man respekterer miljøet og den kulturelle arven.
Man kan lese mer om SIP ved å klikke HER (på engelsk).
Dette er Meteorologisk Institutt i Norge sin forklaring på temperaturforskjellene
Som mange av leserne har oppdaget har vi i den siste tiden skrevet litt om de store forskjellene det er på meldte temperaturer på Kanariøyene fra Yr (Meteorologisk Institutt), og de virkelige temperaturene på øyene.
Sist helg var forskjellen mer enn ti grader.
Lanzaroteposten har mottatt en forklaring fra Meteorologisk Institutt på dette.
Om man blir noe klokere etter å ha lest det noe tekniske svaret er uvisst, men kort fortalt er det for mange hindre på og rundt Kanariøyene til å melde rett vær, skriver Yr.
Det er bra at Yr ber oss som er på Kanariøyene å bruke det spanske værinstituttet sine varsel, www.aemet.es .
Det pussige er jo at Yr tydeligvis IKKE bruker det spanske værinstituttet sine målinger…
Håper du aksepterer våre begrensninger i å kunne varsle korrekt for disse stedene.
mvh
Trond NRK/Yr