Nyheter fra Lanzarote! 3.februar 2021

Oppdaterte smittetall på Lanzarote, stadig færre blir smittet

Siste døgn ble 134 friskmeldt, mens 32 nye personer fikk påvist smitte. Det aktive smittetallet er nå 930.
En kvinne på 98 år døde med smitte på sykehuset i Arrecife. Dermed har 23 personer dødd med smitte siden pandemien startet.
54 pasienter er innlagt på sykehuset, hvorav 19 ligger på intensivavdelingen.

Regjeringens oppdaterte smittetall finner man HER (på engelsk).

Nå settes det opp teststasjon på flyplassen på Lanzarote
Foto: eurofins-megalab.com

Denne uka har det spanske luftfartsverket AENA begynt arbeidet med å sette opp en teststasjon i avgangshallen på flyplassen på Lanzarote.
Teststasjonen kan brukes av passasjerer som trenger en positiv test før de går om bord i flyet, eller når de kommer fram til sitt bestemmelsessted.
Teststasjonen vil bli administrert av firmaet Eurofins Megalab, som også skal drive stasjonene på fem andre flyplasser på Kanariøyene, og ni teststasjoner på fastlandet.

I pressemeldingen står det: Teststasjonene er pålagt å gi et nøyaktig tidspunkt for når resultatet er klart FØR man tar testen, slik at reisen kan planlegges bedre.
I følge AENA vil kostnadene for å ta testen være «konkurransedyktige og rimelige».

Lanzaroteposten tror at det vil komme mer informasjon om eventuell bestilling av time, og HVA slags test dette er…ikke alle hurtigtester er godkjent ute i Europa.

Arbeiderne ved turistsentrene tar ferie for å unngå å bli permittert
Ansatte i Nasjonalparken tar ferie. Foto: pixabay.com

Arbeiderne ved de forskjellige turistsentrene på Lanzarote har inngått en avtale med arbeidsgiveren (Staten) om å ta ut ferien sin i løpet av de tre neste månedene. Dermed kan sentrene holde åpent med halv arbeidsstokk.
Når de tre månedene har gått i vår vil sentrene ha full arbeidsstyrke igjen, uten at arbeiderne har vært nødt til å søke om ledighetspenger via det statlige systemet ERTE.
De statlige turistsentrene på Lanzarote kalles ofte Lanzarotes sju underverker; Nasjonalparken, Kaktusparken, Jameos del Agua, Cuevas de Verde, Mirador del Rio, Cesar Manrique-museet og Bondemonumentet.

Arbeidsledigheten på Lanzarote økte med 4,5 prosent i januar. 19 120 personer er uten jobb
Arbeidskontoret i Arrecife. Foto: Cabildo de Lanzarote

823 personer mistet jobben sin i januar, en økning på 4,5 prosent siden desember.
Tallene ser mye verre ut på årsbasis: I de siste 12 månedene fra februar 2020 til februar 2021 har arbeidsledigheten økt med 69 prosent, og 19 120 personer er helt uten jobb. 7 803 arbeidsplasser har forsvunnet helt.

Vil Lanzarote få et av verdens ti klima-observatorier?

Presidenten på Lanzarote hadde siste uke et datamøte med representanter for FN for å foreslå Lanzarote som vertskap for et av de ti observatoriene for klimaforandringer som nå planlegges i verden. Disse klimastasjonene skal observere forandringer av været på kloden, og rapportere til FNs klimapanel.
Lanzarote tilbyr den lille øya Fermina utenfor hovedstaden Arrecife som sted for observatoriet.

Ny fiskefabrikk i hovedstaden Arrecife lager gourmet-mat
Foto: Conservas Toledo

Hovedstaden på Lanzarote var en gang senter for all tunfisk – og sardinindustrien på Kanariøyene. Sakte, men sikkert forsvant fiskefabrikkene.
Et nytt firma, Conservas Toledo har i disse dager startet opp igjen med produksjon av tunfisk fanget lokalt.
Det nye er at tunfisken blir lagret i glasskrukker, og ikke i hermetikkbokser.
Dette gourmet-produktet er lagret etter en spesiell oppskrift, og vil bli å få kjøpt i butikkene på øya i de nærmeste ukene.
Hovedbutikken og fabrikken ligger i Calle Pedro Barba 4 i Arrecife, og har telefonnummer (0034) 679 57 06 47.

Det serveres pannekaker fra kl.13 på restauranten Las Vistas i dag
Fornøyde pannekake-gjester på Las Vistas! Foto: Lanzaroteposten

Som vanlig på onsdag serverer Dani ekte trønderske pannekaker med flesk og blåbærsyltetøy på Las Vistas i Puerto del Carmen.
Sist uke var det 16 pannekake-elskende gjester der, og fra kl.13 i dag er det bare å følge duften av nystekte pannekaker fram til Las Vistas!