Lanzaroteposten på lørdag: Hva er Día de Canarias?
For mange av oss som bor på Kanariøyene, er hver dag en kanarisk dag. Likevel er 30.mai en spesiell dag, hvor man kan nyte mange av de gode tingene som de åtte øyene kan by på.
HISTORIE


Spanjolene kommer! Ett av skipene til Jean de Béthencourt på vei til Kanariøyene. Fra «Le Carnarien»/Wikipedia
I 1402 kom det flere skip med franske leiesoldater om bord, ledet av adelsmannen Jean de Béthencourt til Lanzarote. De gikk i land like ved der Playa Blanca ligger i dag, sør på øya.
Dermed startet en langvarig kolonisering, som etter hvert også utvidet seg til de amerikanske kontinentene, spesielt Mellom -og Sør-Amerika.
De innfødte på Kanariøyene på 1400-tallet var to folkegrupper, Mahos og Guancher, som hadde kommet til øyene mer enn tusen år tidligere, mest sannsynlig fra Nord-Afrika.

Etter den spanske erobringen på 1400-tallet, var Spania landet som styrte Kanariøyene. Dette forandret seg 30.mai 1983.
Den dagen holdt et demokratisk valgt kanarisk parlament sin første sesjon i byen Santa Cruz de Tenerife. Da fikk Kanariøyene delvis indre selvstyre, og den dagen har etterpå blitt markert og feiret som øyenes nasjonaldag, Día de Canarias.

HVORDAN KLER MAN SEG PÅ NASJONALDAGEN?
Flere dager før nasjonaldagen kan man se ansatte i butikkene kle seg i enkle nasjonaldrakter. Skolebarna kler seg også i nasjonaldrakter når skolene markerer nasjonaldagen et par dager før selve dagen.
Nasjonaldraktene bæres også når det er landsbyfester og religiøse arrangementer.
De vanligste nasjonaldraktene er lik de som ble brukt for flere hundre år siden. Kvinnene bærer lange skjørt, forkle, langermete skjorter, hatter, gjerne med et skjerf under hatten. Mennene bærer gjerne svarte benklær som er høy i livet, skjorter uten krage, vest, og en mørk hatt. Disse klærne er praktiske, og beskytter først og fremst personene mot den sterke kanariske solen.
MUSIKK

Kanarisk folkemusikk blir spilt, gjerne med strengeinstrumenter som gitar, mandolin og ikke minst den lille «gitaren», som kalles timple, og som er nasjonalinstrumentet på øyene.
Andre instrumenter er rytmeinstrumenter som kalles lapas, som blir brukt som kastanjetter, og forskjellige trommer og fløyter. Det synges også, gjerne med en solist i midten av gruppen.
Det er tre hovedsjangre: Den livlige ISA, den mer høflige FOLIA, som stammer fra gamle spanske fandagoer (spansk folkedans), og boleroer (spansk dans), og den høytidelige og vakre MALAGUEÑA.
Man kan ikke unngå å høre kanarisk folkemusikk som spilles overalt på nasjonaldagen!
MAT OG DRIKKE

En viktig tradisjon på den kanariske nasjonaldagen er mat og drikke.
Lokale retter som papas arrugadas, som er kanariske poteter (arrugadas betyr rynker), mojo-sauser, som består hovedsakelig av olivenolje, hvitløk, paprika, urter og krydder, og retter laget av det søte gofio-melet.
Fersk og tørket fisk, frukt, grønnsaker og melkeprodukter er også viktig på nasjonaldagen.
Sancocho, en slags fiskegryte, eller puchero, en kjøttgryte er poplære retter, sammen med lokale viner.
SPORTSAKTIVITER, nye og gamle

Kanarisk bryting heter Lucha, og er den mest populære sportsaktiviteten på øyene.
Palo er en gammel kanarisk kampsport med trestokker. Salto de pastor er en metode å komme seg ned bratte fjellsider ved hjelp av en lang trestokk. Andre sportaktiviteter stammer fra Europa, som forskjellige ballspill, håndball og seiling.
ARRANGEMENTER

Hver kommune og byer på Lanzarote arrangerer større fester for små og store på nasjonaldagen. Det kan være konserter med folkemusikk og dans, demonstrasjoner av sportaktiviteter, og vin- og matsmaking.
Programmet for Dia de Canarias på Lanzarote finner man på gårsdagens Fredagspils fra Lanzarote.
Her er den kanariske nasjonalsangen, Himno Canarias:
¡FELIZ DÍA DE CANARIAS!

