Nyheter:

Nyheter fra Lanzarote! Mandag 26.januar 2026

Irland: Lanzarote ble igjen kåret til beste reisemål
Foto: Cabildo de Lanzarote

Foreningen for reisebyråer i Irland, The Irish Travel Agents Association kåret for 20.året på rad Lanzarote som vinterens beste reisemål. Dermed slo Lanzarote ettertrykkelig andre reisemål som Dubai, Gran Canaria, Tenerife og Sør-Afrika, som også var kandidater til prisen. Seremonien ble arrangert siste uke i Dublin.

Presidenten på Lanzarote, Oswaldo Betancort sier i en kommentar at det er en stor ære å bli kåret av den irske reiseindustrien igjen som det beste vinterstedet. Dette viser at det kresne irske markedet stoler på Lanzarote, og forteller at det er et nært vennskap mellom Irland og vår øy.

Overnattingsstedene på Lanzarote hadde mer enn en milliard euro i omsetning 
Arkivfoto: hotellavabeach.com

I fjor ble det satt omsetningsrekord for overnattingsstedene på Lanzarote. For første gang passerte omsetningen en milliard euro.

Hoteller med en gjennomsnittlig døgnpris på 142 euro var ansvarlig for å ta inn 801 millioner euro. Leilighetshotellene med en snittpris på 89 euro per døgn, omsatte for 220 millioner euro.
De private utleieboligene omsatte for 273 millioner euro med sine 32 000 senger.
Tallene er utarbeidet av Lanzarote Data Center.

Volvo tar bilder av og filmer biler på Lanzarote
Veien var sperret ved Los Hervideros, og flere vakter passet på , så ingen uvedkommende kom inn på området

Tekst og foto: Terje Jansson

En liten tur til Los Hervideros, (djevelens grotte) syd på Lanzarote der store bølger slår inn, er et fantastisk skue.
Men nå er det også andre ting som fanger oppmerksomheten her. Et stort område var sperret av.
Det sto en stor trailer på stedet og 8-10 biler, et telt, i det hele tatt var det stor aktivitet på stedet. Men alt var sperret av, og det satt vakter på flere steder slik at folk ikke kom seg inn på området, og for all del ikke fikk innsyn i hva som foregikk.

Men Lanzaroteposten fikk en liten prat med en av vaktene. Vi så at traileren var registrert i Sverige med svenske skilt, og det var satt opp en rampe slik at biler kunne kjøre opp på den store traileren.

Vakten bekreftet at det var Volvo-konsernet som var tilstede med flere biler. Bilene skulle filmes og fotograferes  i tre dager, og alt skulle være hemmelig. Med de svenske skiltene på traileren var det bare å legge sammen to og to, og vakten bekreftet våre antagelser.

Det er tydelig at naturen på Lanzarote trekker til seg bil-konsern som vil utnytte den særegne naturen for å få solgt sine produkter.

Det er kineserne som nå eier Volvo-konsernet. Selskapet heter Geely og produserer  flere kinesiske biltyper, blant annet Polystar.

Volvo produseres i Gøteborg og i Belgia. Men den svenske  traileren har trolig kjørt gjennom hele Europa, og tatt båt fra Sør-Spania til Lanzarote. Ja, hva gjør man ikke for å finne det rette stede for å promotere biler!

115 eiere anmeldt for ulovlig bygging av hus på Lanzarote
Et ulovlig oppsatt hus på Lanzarote. Foto: Cabildo de Lanzarote

I 2025 ble totalt 115 hus anmeldt for å være ulovlig satt opp på Lanzarote.
Det er regjeringens miljøavdeling som har anmeldt disse husene for brudd på arealplanlegging og miljøforskrifter, ved å sette opp bygninger uten tillatelse, spesielt på vernede naturområder på Lanzarote.

Flest klager med 31 ulovlige hus var i Haria kommune nord på Lanzarote, etterfulgt av Teguise kommune med 27 ulovlige hus. Deretter kommer Tinajo med 18, Yaiza med 14, Tias med 11, Arrecife med 8 og San Bartolomé med 6 ulovlige hus.

I de siste fire årene har i alt 670 ulovlige bygninger blitt anmeldt på Lanzarote. Straffene har vært store bøter, og riving av husene med tilbakeføring av området slik det var før byggingen.
Myndighetene forteller i en melding at kontrollene av ulovlige hus vil intensiveres på Lanzarote.

Lokalavisa La Voz de Lanzarote har samlet flere bilder av ulovlig oppsatte hus på øya. Klikk HER for å se bildene.

Sjømannskirken informerer
Billetter kan kjøpes ved å trykke HER.

Knut Arild vant «Stjernekamp» i NRK i 2016. Her synger han «Bring him home» fra Les Miserables i «Stjernekamp»:

Les mer om den gode sangeren HER.

Den planlagte utflukten onsdag 28. januar er dessverre kansellert.

Sjømannskirken på Lanzarote ligger i Puerto del Carmen, nedenfor TUI-hotellet Cinco Plazas. Gå til høyre for HiperDino-butikken. Kirken er godt skiltet. Kontaktadresser finner man HER.  

Vær
Current weather
Sunrise-
Sunset-
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
-
-
Forecast
-
-
Forecast
-
-
Forecast