Nyheter fra Lanzarote! Onsdag 7.januar 2026
Myndighetene på Kanariøyene opprettholder kontakt med kanariere bosatt i Venezuela

Det bor omtrent 100 000 kanariere i Venezuela.
Viseministeren i den kanariske regjeringen, José Luis Perestelo er i stadig kontakt med grupper og organisasjoner som representerer kanariere bosatt i Venezuela.
Kanariøyene har et konsulært kontor i hovedstaden Caracas, og konsulatet ber om at befolkningen fra Kanariøyene forholder seg rolig og holder seg hjemme, inntil situasjonen er avklart etter det amerikanske angrepet på presidenten.
Lanzaroteposten skrev i september i fjor om at myndighetene på Kanariøyene hadde bevilget 4,2 millioner euro for å hjelpe personer fra Kanariøyene som bor i det sør-amerikanske landet Venezuela.
1,5 millioner euro skulle brukes til helseforsikring, 1,8 millioner til innkjøp av mat, og 858 000 euro til innkjøp av medisiner. 1260 personer fikk hjelp til dekning av legebesøk, 3533 personer ble hjulpet med kjøp av medisiner, og 5791 fikk hjelp med å kjøpe mat.
Tias kommune med Puerto del Carmen avslutter 2025 uten bankgjeld, og nesten alle leverandører er betalt

Kommunestyret i Tias økte fjorårets budsjett til over 51 millioner euro, og skriver i en melding at dette garanterer økonomisk stabilitet, og styrker offentlige tjenester og investeringer for kommunen.
Ved fjorårets slutt var 90 prosent av alle leverandører til kommunen betalt, som teller rundt 1000 selskaper.
Kommunen skriver videre at budsjettet som er planlagt for 2026 vil fortsette med å øke bevilgningene til sosial velferd for familier, for barn og ungdom, idrett, miljø, sikkerhet og renhold, og stadige forbedringer til turismen.
Det spanske lavprisselskapet Iberia Express er det mest punktlige flyselskapet i Europa

Iberia Express er flyselskapet som har flest fly mellom Lanzarote og det spanske fastlandet.
Selskapet ble på slutten av 2025 kåret til det mest punktlige flyselskapet i Europa, med en punktlighet på 92,99 prosent. Dette skriver Cirium i en melding, et ledende selskap som driver med analyser av luftfarten.
På andreplass kom moderselskapet Iberia, på tredjeplass SAS, og på fjerde og femteplass kom spanske Vueling og Norwegian.
En fotballspiller på Lanzarote trenger blod!

Dette skriver fotballklubben San Bartolomé på sine Facebooksider.

Trønderske pannekaker serveres i dag onsdag

I dag onsdag fra kl.14 serverer Dani og Sandra på restauranten Las Vistas norske pannekaker med trøndersk oppskrift. I tillegg kan man få blåbærsyltetøy og flesk, hvis man vil ha. Er ikke pannekaker din favoritt, er det mye annen god mat på menyen.
Sist onsdag, nyttårsaften kom det 17 pannekakegjester dit!
Las Vistas ligger på skrå over gaten fra postkontoret og legesenteret i Puerto del Carmen. Hjertelig velkommen!
Sjømannskirken informerer



