Nyheter fra Lanzarote! Onsdag 10.desember 2025
Det blir noen våte dager frem til lørdag på Lanzarote

Det statlige meteorologiske instituttet AEMet i Spania forteller nå at regnet vil komme tilbake til Lanzarote i form av lett nedbør.
I følge AEMet vil det i dag onsdag bli lette, sporadiske og spredte byger. Maksimumstemperaturen vil bli 22 grader, og på natten ned til 14 grader.
Torsdag blir det perioder med skyer og lett regn. Temeraturene vil synke litt, til 18 til 21 grader på dagen, og 12-13 graderpå natten. Fredag vil regnet fortsette på ettermiddagen, med temperaturer fra 18-20 grader, og ned mot 11 grader på natten. Også lørdag blir det lett regn.
Ferie eller ikke…dette været er det øya trenger nå! Det er tørt, og bøndene krysser fingre og tær for litt regn nå.
Og det hjelper ikke å «flykte» til ei anna øy…det blir like vått også på de andre Kanariøyene disse dagene. På de høyeste fjelltoppene på Gran Canaria og Tenerife kommer nedbøren i form av snø. så husk klister i kofferten….
Stadig flere folk bosetter seg på Lanzarote

I Spania bor det nå 49,1 millioner mennesker, en økning fra 48,6 millioner i fjor. På Lanzarote bor det nå 167 341 mennesker, som er den fjerde mest befolkede spanske øya, etter Mallorca, Tenerife og Gran Canaria. Dette melder det spanske instituttet for statistikk.
34 prosent av befolkningen på Lanzarote er utlendinger.
14 prosent av innbyggerne i Spania er utlendinger, med folk fra Marokko, Romania, Columbia, Italia, Venezuela og Storbritannia som de seks største nasjonalitetene i landet.
Arrecife på Lanzarote fikk de fleste nye innbyggere på Kanariøyene, og har nå 72 000 innbyggere, en økning på over tre prosent fra året før.
Torsdag 11.desember åpner årets julemarked i Puerto del Carmen

I morgen torsdag åpner julemarkedet på Nasjonenes plass i Matagorda i Puerto del Carmen.
Dette blir et marked med mange utstillere av håndarbeid fra Lanzarote. Portugal er gjesteland på markedet, og viser frem sine håndlagede keramiske fliser og korkmatter.
Det blir også matboder, verksteder for barn og voksne, et musikalsk hjørne, smaksprøver av lokale produkter, en 360-graders juletunell, lekeplass for de yngste, og musikalske opptredener av folkemusikkgrupper og danseskoler.
Åpningstidene er fra kl.16.30 til kl.21 torsdag til og med søndag, mens serveringsdelen vil holde oppe en time lenger.
Ny bok om den lokale kunstneren Cesar Manrique

En ny bok om den lokale kunstneren Cesar Manriques liv og arbeid har nå blitt utgitt av regjeringen på LAnzarote.

Tittelen på boka er «Cesar Manrique: 100 years of Living Memory!. Boka er skrevet av Francisco Galante, professor i kunsthistorie ved Universitetet i La Laguna på Tenerife.
Boka er fordelt på tre bøker med 1000 sider på både spansk og engelsk, og inneholder hundrevis av bilder av Manriques liv, fra hans karakterbok på skolen, til studier i Madrid, hans opphold i New York, og selvfølgelig hans tilbakekomst til fødestedet Lanzarote i 1966, da han omformet Lanzarote.
Man kan ikke kjøpe boken ennå, men 1000 eksemplarer er fordelt til biblioteker, skoler og kultursentre på øya.
I dag serveres det trønderske pannekaker i Puerto del Carmen!

I dag onsdag fra kl.14 serverer Dani og Sandra på restauranten Las Vistas norske pannekaker med trøndersk oppskrift. I tillegg kan man få blåbærsyltetøy og flesk, hvis man vil ha. Er ikke pannekaker din favoritt, er det mye annen god mat på menyen.
Sist onsdag kom det 8 pannekakegjester dit!
Las Vistas ligger på skrå over gaten fra postkontoret og legesenteret i Puerto del Carmen. Hjertelig velkommen!
Sjømannskirken informerer


Alle dager denne uken – vi serverer «adventssnitter» med deilig pålegg. Vi selger også medisterkaker, fiskekaker og karbonader fra frys som dere kan ta med dem – da er i allefall halve middagen i boks.
Onsdag fra kl 11:00 – vi selger rykende ferske rosinboller.
Sjømannskirken på Lanzarote ligger i Puerto del Carmen, nedenfor TUI-hotellet Cinco Plazas. Gå til høyre for HiperDino-butikken. Kirken er godt skiltet. Kontaktadresser finner man HER.

