nyheter

Nyheter fra Lanzarote! Mandag 6.januar 2025

De hellige tre kongene besøkte Lanzarote
De hellige tre kongene besøkte Puerto del Carmen. Foto: Lanzaroteposten

Den spanske jula er i full gang på Lanzarote!
I går besøkte De hellige tre kongene flere steder på Lanzarote. På formiddagen kom kongene inn med båt til havna i Puerto del Carmen, før de red på kameler mot scenen i Gamlebyen.
Der hilste de på hundrevis av barn (og noen voksne), som leverte fra seg sine ønskelister, før de igjen red på kamelene ut fra plassen, og gjennom flere gater i Gamlebyen.

Et trommekorps ledet an i paraden:

Foto: Lanzaroteposten

Og Snøhvit med sine venner var også med:

Foto: Lanzaroteposten

I dag mandag er det offentlig fridag på Lanzarote, hvor barna får sine gaver, og de voksne spiser sin Kongekake. Les mer om den spanske julen i Lanzaroteposten sist fredag.

Ikke bare De hellige tre konger kom på besøk; det gjorde også selveste Tom Cruise!
Foto: Oscar Falero/ La Voz de Lanzarote

Den amerikanske filmstjernen Tom Cruise har i noen dager vært på ferie på Lanzarote.
I følge lokalavisa La Voz de Lanzarote har Mr. Cruise vært i Puerto Calero, hvor han bodde på en yacht sammen med familien sin og en vennegjeng.
Tom Cruise forlot øya 2.januar i et privatfly, og fotografen, Oscar Falero fikk beskjed om å ikke publisere bildet før det hadde gått noen dager. Oscar Falero jobber på flyplassen på Lanzarote, og var den eneste som fikk ta et bilde sammen med filmstjernen.

Privatflyet fløy fra Lanzarote til en privat flyplass sør for London,  Farnborough Airport, i nærheten hvor Tom Cruise har en villa.

Sju båter med 430 flyktninger om bord inn til Lanzarote denne helgen
Arkivfoto: Salvamento Marinero

Så langt i år har sju båter med 430 flyktninger om bord ankommet Lanzarote. Blant flyktningene var det både menn, kvinner og barn.
Alle ble mottatt av det lokale Røde Kors i Arrecife etter å ha blitt plukket opp av Sjøredningstjenesen.

Man kan lese mer om hva som skjer med flyktningene som kommer til Lanzarote ved å klikke HER.

Lanzarote fikk over 4000 nye innbyggere i 2024
Folk i Arrecife. Foto: LBRA

Tallet på innbyggere på Lanzarote økte med 4200 i 2024. Nå bor det 172 900 personer på øya. Over 41 prosent av disse bor i hovedstaden Arrecife.

Arrecife har nå 71 300 innbyggere. Teguise kommune har 24 150 innbyggere, Tias med Puerto del Carmen 22 800, San Bartolomé 22 400, Yaiza kommune med Playa Blanca 19 400, Tinajo kommune 7 000, og Haria kommune 5 950 innbyggere. (Tallene er avrundet).

Den økonomiske støtten til kjøp av elektriske biler på Kanariøyene fortsetter
Foto: unsplash.com

I fjor tilbød myndighetene på Kanariøyene store subsidier når folk kjøpte elbiler. Dette programmet utvides til å vare fram til juni i år.

Programmet kalles Moves III, og kan betale opp til 9 000 euro ved kjøp av en elbil, og opp til 5 000 euro for å installere ladere i boligen.

Stor sukess for den norske pianisten Knut Erik Jensen på Lanzarote
Foto: Lanzaroteposten

Konsertsalen i The Camel House i landsbyen Macher var helt full sist fredag kveld, da pianisten Knut Erik Jensen fra Selbu holdt en norsk konsert der.
På programmet stod musikk av Geirr Tveitt, David Monrad Johansen, Henning Sommerro, og selvsagt Edvard Grieg.

Det ble trampeklapp etter konserten! Foto: Lanzaroteposten

Det ble trampeklapp etter avsluttet konsert, og som ekstranummer spilte Knut Erik «Kjempeviseslåtten» av Harald Sæverud, en mektig komposisjon skrevet under krigen som en hyllest til motstandsbevegelsen.
Vi hørte flere språk i salen før konserten; både spansk, engelsk, tysk, fransk, og selvsagt norsk.

Det er det sveitsiske ekteparet Danielle Baumgartner og Roland Urech som eier lokalene i The Camel House, og som arrangerer flere konserter med klassiske artister fra hele Europa.

Fra v. Roland, Knut Erik og Danielle. Foto: Lanzaroteposten

Etter at redaktøren i Lanzaroteposten tok kontakt med Danielle og Roland tidlig i fjor høst, ble det en glede å kunne samarbeide med disse to, blant annet med annonseringen av konserten.

En stor takk til Gyrid Nedberge Eilerten på Lanzarote, som hjalp til med å få reklametekstene oversatt til perfekt spansk!
En stor takk også til Sjømannskirken, som lot Knut Erik få bruke pianoet i kirken under oppholdet for å holde fingrene varme! Vi må heller ikke glemme Jon Hamsdokka, som lånte ut leiligheten sin i Puerto del Carmen til Knut Erik.
Det var også flott at det britiske turistbladet Gazette Life på Lanzarote to ganger la ut en fantastisk annonsering av konserten på deres nettsider, med bilder, video og biografi.

Vær
Current weather
Sunrise-
Sunset-
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
-
-
Forecast
-
-
Forecast
-
-
Forecast