Nyheter fra Lanzarote! 2.januar 2025
Gamle vindmøller fjernes

Fire gamle vindmøller, som står på det vulkanske fjellet Montaña Mina, og som man kan se fra flyplassen, rives nå.
Disse vindmøllene har ikke vært i drift på mange år. De ble satt opp allerede i 1992, og skaffet i starten strøm til flyplassen. Da selskapet som drev vindmøllene gikk konkurs i 2017, ble driften stanset.
Nytt område for passasjerer med bevegelsesvansker åpnet på flyplassen

Et område på 80 kvadratmeter er åpnet for flypassasjerer med bevegelsesvansker og deres omsorgspersoner.
Området er i avgangshallen på hovedterminalen, med gode muligheter for å hvile i gode stoler. Der kan man oppholde seg til det er klart for å gå om bord i flyene.
Hvilke land har søkt mest etter «Lanzarote» på Google i 2024?

I følge Google Trends var Irland det landet som hadde søkt mest etter «Lanzarote» på Google siste året.
Deretter fulgte Storbritannia, Luxembourg, Belgia og Nederland. På de neste plassene kommer Slovenia, Frankrike, Sveits, Tyskland og Italia.
På en skala fra 1 til 100 oppnådde Irland 93 poeng, seks flere poeng enn året før. Storbritannia oppnådde 33 poeng, fire poeng flere enn i 2023.
Luxembourg var det nyeste landet på listen over Google-søk, og inntar tredjeplassen på listen.
Supermarkedet SPAR Lanzarote ga 150 000 kroner til organisasjoner som hjelper andre

Butikkjeden SPAR Lanzarote leverte før nyttår totalt 12 495 euro, 150 000 kroner til tre organisasjoner som hjelper andre på Lanzarote.
Pengene kommer fra «Solidaritetsprodukter», spesielle produkter i butikkene som ved hvert kjøp skaffet penger til hjelp for de som trenger det mest på Lanzarote.
Det ble overlevert tre sjekker på 4 165 euro hver til varmestuen Calor y Café i Arrecife, til Den spanske kreftforenings avdeling på øya (AECC), og Fundacion Flora Acoge, en organisasjon som jobber med sosial integrering på Lanzarote.
Det øves før konserten i morgen!

Som mange vet skal den norske pianisten Knut Erik Jensen holde en konsert i The Camel House i landsbyen Marcher i morgen fredag.
På programmet står det bare norsk musikk, blant annet av Edvard Grieg og Henning Sommerro.
Mandag var det inspeksjon av flygelet og testing av akkustikken i konsetsalen, som er et ombygd kamel-fjøs!
Det er enda noen billetter igjen, sier arrangørene, så nå har man sjansen til å få en god dose norsk musikk fredag kveld kl.19.
Billetter kjøpes ved inngangen (bare kontant), og arrangørene vil gjerne garantere deg plass (det er 90 plasser i salen), så registrer deg HER. (klikk på Register for event).

Sjømannskirken informerer


Åpen kafeteria med salg av vafler, smørbrød samt drikke. Biblioteket er åpent og
Gudstjeneste søndag kl 18:00
Gudstjeneste søndag kl 18:00
F.o.m uke 3 er vi tilbake med fullt program.
Sjømannskirken ligger rett over gata for TUI-hotellet Cinco Plazas i Puerto del Carmen. Kirken er godt skiltet.

