
Dette er den lokale kirken i landsbyen Tahiche på Lanzarote, omringet av vakre blomster og palmer. Foto: turismolanzarote.com
Nyheter fra Lanzarote! Tirsdag 6.oktober 2026
165 arbeidsledige fikk seg jobb på Lanzarote i september

Arbeidsledigheten på Lanzarote gikk ned med 2,4 prosent i september, da 165 personer kom seg ut av ledighetskøen.
Dermed er det registrert 6791 arbeidsledige på øya ved utgangen av september. Tallene er samlet inn av Lanzarote datasenter.
I Spania økte ledigheten med nesten 24 000 personer i september. Det totale tallet på ledige i Spania er nå på 2,4 millioner personer. (Tallene er avrundet).
Statsministeren i Spania skriver ut nyvalg i november

I de siste ukene har tusenvis av spanjoler demonstrert mot landets boligkrise, også på Lanzarote. I forrige uke klarte heller ikke statsministerens mindretallsregjering å få vedtatt en stor boligreform i nasjonalforeningen. Mindretallsregjeringen består av det spanske arbeiderpartiet PSOE og Sumar.
Regjeringen hadde blant annet presentert flere forslag om å gjøre det lettere for leietakere å forlenge kontraktene, gi skattelette for utleiere som driver med langtidsleie, sette tak på leiebeløp, og lage flere restriksjoner for såkalte «gribber» som kjøper opp flere boliger, for så å leie disse ut til høye kostnader.
Høyrepartiene PP (Partido Popular), Vox og Junts stemte ned alle forslagene. Forslaget om automatisk fornyelse av leiekontrakter ble også stemt ned av Coalicion Canaria. Dette skriver Gazette Life på Lanzarote.
– Vi trenger å fornye folkets støtte. Vi må mobilisere og vinne et mye større flertall i parlamentet, et flertall som vil gjøre det mulig for oss å overvinne særinteresser, sikre nye sosiale fremskritt, og fortsette å transformere Spania, sa Sánchez i en tv-sendt tale mandag, i følge NRK.
Nyvalget vil bli gjennomført 29.november.
Mat-og vinfestivalen på Lanzarote flyttes

På grunn av nyvalget i Spania som ble annonsert i går, flyttes den store mat- og vinfestivalen Saborea Lanzarote i landsbyen Teguise fra den 28.og 29.november til den 19. til 21.mars 2027.
Mange boliger for utleie i Tias kommune med Puerto del Carmen på Lanzarote eies av bedrifter

27 prosent av alle boliger for utleie i Tias kommune med Puerto del Carmen er eid av bedrifter.
Myndighetene på Lanzarote har laget flere rapporter om dette, hvor det også står at halvparten av disse bedriftene eier ti eller flere boliger i kommunen.
Dette gjør at Tias kommune på Lanzarote har den nest høyeste andelen av utleieboliger eid av bedrifter i Spania.
Dette skriver den britiske nettavisen Lanzarote Information.
Vil du lære deg å lage bakverk og søtsaker inspirert av Halloween?

Hva med å lage bakverk og søtsaker fylt med magi og litt frykt til Halloween?
Av alle ting er det turistmyndighetene på Lanzarote som inviterer til et gratis kurs i å lage bakverk og søtsaker som er inspirert av feiringen av Halloween!
Kurset går over to dager, 19. og 20.oktober, hver dag fra kl.17-20. Stedet er ikke nevnt, men det får man sikkert vite når man melder seg på.
Man kan ringe for å høre mer om kurset, og også melde seg på, eller bruke epostadressen info@federacionturisticadelanzarote.com .
Halloween er lørdag 31.oktober.


Velkommen til en hyggelig stund på terrassen vår!
Sjømannskirken på Lanzarote ligger i Puerto del Carmen, nedenfor TUI-hotellet Cinco Plazas. Gå til høyre for HiperDino-butikken. Kirken er godt skiltet. Kontaktadresser finner man HER.
