Nyheter fra Lanzarote! Mandag 16.mars 2026
Den største lokalavisa La Voz de Lanzarote trykket en artikkel om søppel, laget av Lanzarotepostens utegående reporter Terje Jansson
Lokalavisa kom oss i forkjøpet med å offentliggjøre Terjes artikkel, men det er bare fint det! Les den i avisa ved å klikke HER, eller les den på norsk her:
Hvordan kan Tías kommune tillate dette ?

Her kan man gå på stier helt bort til Casas Heddy. Men da må man først gå igjennom denne søppelplassen, der det er dumpet store mengder stein, og det som verre er, store mengder med rester etter hus som er blitt revet, og annet søppel.Det er bare et trist syn, og man kan lure på om denne søppeltomten skjuler farlige ting som ikke skulle ha blitt dumpet i nærheten av der folk holder til.

Lanzaroteposten kan legge til at vi fredag oversendte denne artikkelen til lokalavisa La Voz de Lanzarote, med kopi til kommunen.

Og etter nesten ti uker på Lanzarote, drar Terje og Marit i dag hjem til Fredrikstad igjen! Lanzaroteposten takker for stor journalistisk innsats også denne vinteren, og ønsker god tur hjem, og hjertelig velkommen tilbake i 2027!
Over 56 000 flere turister kom til Lanzarote i januar i år, sammenlignet med januar i fjor

Datasenteret på Lanzarote har igjen sendt ut ei liste over hvem som ferierte på Lanzarote i januar.
Som vanlig kom det flest turister fra Storbritannia. 162 000 briter besøkte øya. Deretter fulgte Tyskland med 47 500 turister, Irland 35 000, Frankrike 19 500, det spanske fastlandet 19 000, Italia 11 300, de nordiske landene 9 000, Nederland 8 700, og Belgia med 5 300 turister. Fra andre land kom det 14 600 turister.
Totalt kom det 331 000 turister til øya i januar, over 56 000 flere enn i januar i fjor. Tallene er avrundet av Lanzaroteposten.
To gule fly ble observert over Lanzarote i går søndag…hvorfor fløy de så lavt?

Flere lesere på Lanzarote kontaktet Lanzaroteposten med spørsmål om to gule propellfly som sirklet lavt over hovedstaden Arrecife på Lanzarote i går søndag.
De to propellflyene er av typen Canadair, og er vanligvis stasjonert på flybasen i byen Torrejon de Ardoz like utenfor Madrid.
Fram til torsdag skal flyene øve på å slukke skogbranner på Lanzarote, hvor også inntak av sjøvann ble øvet før sommeren kommer.
Flyene skal etter planen stasjoneres på Kanariøyene i sommer.
Prisene på bensin har gått opp på Lanzarote

Prisene på drivstoff har den siste uken også steget på Lanzarote, som et resultat av krigen i Midtøsten
I slutten av siste uke var den gjennomsnittlige literprisen på 95 oktan bensin 1,26 euro. 14 kroner. Dette er den høyeste prisen siden sommeren 2024. Likevel er den lavere enn prisen på bensin i mars 2022, rett etter den russiske invasjonen av Ukraina.

Som vanlig er det de to lavpris-stasjonene i Arrecife, Plenoil som har den billigste bensinen, sammen med PCan-stasjonen i Tias og Disa i Macher.
Bensinprisene på Lanzarote oppdateres daglig på denne nettsiden.
Og nå har valmuene kommet!

Man kan klage på regnet som har kommet denne vinteren, men når valmuene blomstrer som aldri før, glemmer man raskt det dårlige været!
Takk til fotografen Lillian for bildet, som fant valmuene i Yaiza på Lanzarote.

