Fredagspils fra Lanzarote! 12.desember 2025
Hola!
Det har vært ei god høst-uke på solskinnsøya Lanzarote!
Noen skyer, mye sol, et par dråper regn, og dagtemperaturer på 20-22 grader. Det har blitt litt kjøligere på natten, så en jakke er nok greit ved sene kveldsutflukter.

Det ventes noen regnbyger også denne helgen, spesielt på lørdag, når man venter opp til 15 mm regn i timen. Dagtemperaturene holder seg rundt 19-22 grader.
Det er sendt ut gult varsel for høye bølger langs kysten fram til lørdag morgen. Da heves varslet til oransje, fordi bølgene kan bli opp mot sju meter høye. Da meldes det også om vindkast på 22 m/sek.
Når det er sendt ut oransje varsel, reagerer myndighetene med en gang:
Alle utendørsaktiviteter blir suspendert fra klokken 17.00 i dag fredag i de syv kommunene på Lanzarote. Denne situasjonen vil gjelde til søndag den 14.desember.
Disse utendørsaktivitetene inkluderer julemarkedet/Navilan-markedet i Arrecife, flere sportsarrangementer, og Costa Teguise-markedet. NB! Dette gjelder markedet i Costa Teguise, ikke markedet i landsbyen Teguise søndag.
Julemarkedet i Puerto del Carmen på Nasjonenes plass i Matagorda åpnet torsdag kveld, men blir mest sannsynlig stengt i kveld fredag og lørdag. De prøver å åpne markedet på søndag igjen.
Den norske værmelderen YR får sine data fra det spanske værinstituttet AEMet. Været på Lanzarote for de neste ni dagene finner man HER.
En venn av Lanzarote har gått bort

Janne Karlsen fra Arendal flyttet sammen med sin mor Karin ned til Lanzarote for 17 år siden.
De bosatte seg etter hvert i Costa Teguise på Lanzarote.
I høst skulle Janne flytte tilbake til Norge etter lengre tids sykdom, men slik gikk det ikke. Hun ble innlagt på sykehuset i Arrecife, hvor hun døde siste uke.
Det blir en minnestund for Janne på Sjømannskirken i Puerto del Carmen i dag fredag kl.10, og alle er velkommen.
Jannes datter vil være til stede.

Sjømannskirken på Lanzarote ligger i Puerto del Carmen, nedenfor TUI-hotellet Cinco Plazas. Gå til høyre for HiperDino-butikken. Kirken er godt skiltet. Kontaktadresser finner man HER.
Det norske konsulatet på Gran Canaria flytter på seg

Fra og med mandag 15.desember vil det norske konsulatet i Las Palmas skifte adresse.
Det nye kontoret vil ligge i Calle Eduardo Benot 1, 4.etasje, 35007 Las Palmas de Gran Canaria.
Telefon og epostadresse blir den samme som før: Telefon (0034) 928 49 50 35, fax: (0034) 928 49 50 36, laspalmas@norskkonulat.com .
Ny restaurant i Puerto del Carmen

Mange av leserne besøkte det siste året en ny restaurant som dukket opp like ved Hotel Fariones i Puerto del Carmen. Den het «Satisfy», som nå har skiftet eiere, og har et nytt navn, «Angry Chips«.
Lanzaroteposten besøkte restauranten forleden dag, og ble veldig postivt overrasket over god mat og drikke, og hyggelig betjening!
Verdt et besøk!
Det nordiske koret «Alegria» gjenoppstår for to dager!
Det nordiske koret «Alegria» har ikke hatt øvelser denne høsten i mangel av dirigent. Likevel inviteres det til øvelse mandag 22.desember kl.18 på Sjømannskirken i Puerto del Carmen, slik at koret kan delta i julegudstjenesten kl.15 på julaften.
Er man på øya, og kan delta, ønsker dirigent Vidar og organisten Sigrunn velkommen!
Norske varer er populære på Lanzarote!

Tuber med Mills Kaviar ble forleden «oppdaget» i HiperDino-butikken i landsbyen Tias på Lanzarote!
Det blir alltid jubel dersom man finner norske varer i butikkhyllene, og selv om det koster mer enn i Norge, fikk kaviaren sannsynligvis ben å gå på da dette ble kjent!
At en kaviartube fra Norge koster 65 kroner på Lanzarote, og ca 35 kroner i Norge tror jeg ikke betyr så mye. Det ryktes at HiperDino-butikken ved Sjømannskirken i Puerto del Carmen også har norske varer i hyllene sine.
Takk til Torild Melby for tipset!
PS. Hvis noen finner Trønderfår i en butikk på Lanzarote, si i fra!
Jula kommer også på Lanzarote!
Det er pyntet i mange rundkjøringer på Lanzarote, med lys, julestjerner og mye glitter.
På en bensinstasjon i landsbyen San Bartolomé på Lanzatote står det et naturlig furutre med lange nåler, som nå er pyntet til jul:

Ukens høydepunkt!

Julenissen er allerede på vei til fredagspilsen på Lanzarote, mens han trimmer før julemiddagene setter inn!
Fredagspilsen går sin gang, og vi møtes på restauranten Las Vistas i kveld fra kl.19.
Der kan man få både kalde og varme drikker, og gjerne en matbit dersom man har lyst på det. Las Vistas ligger på skrå over gata fra postkontoret og legesenteret i Puerto del Carmen.
Lanzaroteposten på lørdag!

I neste uke kommer det mange gjester fra Skandinavia til Lanzarote, folk som skal feire jul og nyttår på solskinnsøya.
Da kan det være lurt å vite hvor de over 100 badestrendene er på Lanzarote, og hvor man kan svømme, surfe, eller bare rusle i vannkanten og leke med fiskene, eller grave med spade og spann.
En presentasjon av de mest populære strendene på Lanzarote kommer i morgen lørdag, bare i Lanzaroteposten!
Sjømannskirken informerer

Fredag: Kirken er åpen fra kl.11-15. Kaffe, te, smørbrød og vafler serveres, og biblioteket og kirkerommet er åpent.
Søndag kl 18:00 – gudstjeneste. Denne søndagen med nattverd. Det er vikarprest Ola Beisvåg som holder gudstjenesten denne søndagen.
Er man ikke på Lanzarote, presenterer presten Ola Beisvåg søndagstanker på Facebook også kl 18.
Sjømannskirken på Lanzarote ligger i Puerto del Carmen, nedenfor TUI-hotellet Cinco Plazas. Gå til høyre for HiperDino-butikken. Kirken er godt skiltet. Kontaktadresser finner man HER.
Una vida Plena! Et meningsfullt liv!
Dette er en låt som igjen blir spilt mye på radio og på nettet, fordi folk har laget en ny og enkel dans til melodien! (Man finner dansen på nettet).
ASERES heter gruppen som synger, ei gruppe som ble dannet på Kanariøyene, og spiller mest tradisjonelle kubanske rytmer.
Her kommer Una vida Plena, som betyr Et meningsfullt liv, så skru opp lyden, og gå ut på gulvet for en dans:
Ei god Lucia-helg og ei frisk førjulsuke ønskes dere fra Ola i sola!

