Nyheter:

Nyheter fra Lanzarote! Tirsdag 2.september 2025

Røykeforbud utendørs på bar og restaurant kommer (mest sannsynlig) 
Arkivfoto: unsplash.com

Helsedepartementet i Spania har nå foreslått å forby røyking på offentlige steder, inkludert også i barer og på restauranter som har arealer utendørs.
Den nye loven skal nå stemmes over i det spanske parlamentet. Hvis loven vedtas, vil den gjelde fra årsskiftet.
Det nye lovforslaget har imidlertid skapt en storm blant eierne av barer, restauranter og ikke minst røykende kunder. Likevel er det flertall i parlamentet for å godta forslaget.

Flere klager over søppel i Puerto del Carmen

En leser av lokalavisen La Voz de Lanzarote har sendt avisen flere bilder av søppel som han har sett i Puerto del Carmen.
Han forteller at det er masse søppel på strendene, og mye plast, flasker, bokser og sigarettstumper rundt palmene langs Avenidaen. Dessuten er det overfylte søppelkasser, med masse pappesker rundt søppelkassene.

Bildene kan man se i avisen ved å klikke HER.

Militære fredsstyrker patruljerer på Lanzarote
Den kanariske brigaden. Arkivfoto: commons.wikimedia.org

Tropper fra den kanariske brigade (9.infanteriregiment av XVI BRICAN) har den siste tiden patruljert på forskjellige strategiske steder på Lanzarote.

BRICAN er stasjonert på Gran Canaria, og utfører i fredstid forskjellige sikkhetskontroller på de forskjellige Kanariøyene.
Kontrollene hjelper det militære å bli kjent med terrenget, og har også en sosial oppgave, skriver lokalavisene. Soldatene skal nemlig  integreres mest mulig i de lokale samfunnene, og med det styrke båndene mellom de militære og innbyggerne.

Jordskjelv utenfor kysten av Lanzarote sist søndag
Ill.: volcanodiscovery.com

Et lite jordskjelv ble målt utenfor kysten av Lanzarote midt på dagen søndag. Skjelvet hadde en styrke på 2,3 på Richters skala, og skjedde 75 kilometer sørvest for øya, 7 kilometer under havoverflaten.
Det er helt vanlig at det skjer små skjelv på havbunnen rundt Kanariøyene, uten at skader på land oppstår.

Man kan få oppdateringer om eventuelle skjelv på havbunnen rundt Kanariøyene ved å klikke HER.

Sjømannskirken informerer

Velkommen september og til åpen Sjømannskirke!

Nå har vi ladet batteriene lenge nok, og gleder oss til å samles på kjerka igjen!
Denne uka og i hele september har vi åpent følgende dager:
Tirsdag og torsdag fra kl 11:00 – 14:00 med åpent kirkerom, bibliotek og kafé!
Vi sees, dere!
Vær
Current weather
Sunrise-
Sunset-
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
-
-
Forecast
-
-
Forecast
-
-
Forecast