nyheter

Nyheter fra Lanzarote! Torsdag 13.mars 2025

Kelner reddet livet til en gjest på restaurant på Lanzarote
Restauranten Volcán de la Corona i Ye. Foto: tripadvisor.es

En kelner ved restauranten Volcán de la Corona i landsbyen Ye nord på Lanzarote reddet livet til en gjest sist lørdag. Gjesten, en kvinne holdt på å bli kvalt da mat satte seg fast i halsen.

En observant kelner så hva som skjedde, og satte i gang med Heimlish manøver for å få maten ut av halsen hennes. Dette lyktes han med. En ambulanse ble tilkalt like etterpå, men kvinnen var i god form etter episoden, og trengte ikke medisinsk hjelp.

51 nye stillinger til det nasjonale politiet på Lanzarote
Foto: wikimedia.org

Det spanske innenriksdepartementet forteller i en melding at det til sommeren skal ansettes 51 nye politifolk i Nasjonalpolitiet i hovedstaden Arrecife.
Som Lanzaroteposten har skrevet om tidligere, er det store problemer på flyplassen når flere fly fra land utenfor Schengen-området kommer samtidig til Lanzarote. Da skal alle passasjerene få passet sitt stemplet, og køene kan bli lange.
De fleste av de nye stillingene vil bli lagt til flyplassen, sier innenriksdepartementet i en melding.

Alle som reiser til Storbritannia etter 2.april må søke om innreisetillatelse
Foto: FB

Kravet om innreisetillatelse (ETA) trer i kraft 2.april 2025.
Alle norske borgere som skal til Storbritannia, må søke og få godkjenning før innreise. Dette gjelder også om man skal mellomlande i Storbritannia, og forlater transit-området på flyplassen.
ETA-godkjenningen er knyttet til passet ditt, og er gyldig i to år fra det blir godkjent. Må man fornye passet i i løpet av perioden, må man søke på nytt.
ETA-kravet kommer i kjølvannet av Brexit, og søknaden finner man på nettsidene til den britiske regjering. Lanzaroteposten går ut fra at en link til ETA-søknad vil bli lagt inn på flyselskapenes nettsider når man bestiller billetter til Storbritannia.
Les mer på den norske regjeringens nettside om reiser til Storbritannia ved å klikke HER.

Nesten 4000 ungdommer har reist mellom de forskjellige Kanariøyene med 85 prosent rabatt
Foto: Binter Canarias

I november i fjor signerte regjeringen på Kanariøyene en historisk avtale med fly- og båtselskaper, slik at unge mellom 12 og 30 år som bor på øyene kan reise billigere. Dette skrev Lanzaroteposten om i november.

Flyselskapene Iberia og Binter, og båt- og ferjeselskapene Armas, Lineas Romero og Naviera Norto tilbød spesielle rabatter til ungdom på Kanariøyene. Disse bedriftene reduserte billettprisen med ti prosent, som kommer i tillegg til rabatten på 75 prosent som alle innbyggerne på Kanariøyene får. Disse rabattene dekkes av den kanariske regjeringen.

Dette prosjektet har vært veldig populært. 3966 unge har fått ekstra rabatter på transport mellom øyene siden prosjektet ble satt i gang.

Ungdommen må laste ned det europeiske ungdomskortet (European Youth Card) for å få rabatten. Kortet er gratis, og rabattene vises på reiseselskapenes nettsider.

Hva er forskjellen på å bli hacket, og å bli utsatt for en falsk Facebook-profil
Foto: Lanzaroteposten

Det går nesten ikke en dag uten at noen forteller på Facebook at man er «hacket», og at noen sender ut meldinger som man ikke har laget selv.

Nettsiden datahjelperne.no har laget en  grei oversikt over problemer som kan dukke opp, og hvordan man løser disse:

Hva betyr det å bli hacket?

Å bli hacket betyr at uvedkommende har fått tilgang til din faktiske konto eller enhet ved å bryte seg inn. Det kan skje gjennom ulike metoder, som

– phishing: Du blir lurt til å gi fra deg brukernavn og passord
– svake passord: Hackeren gjetter eller bruker automatiserte verktøy for å finne passordet ditt
– malware: Skadelig programvare gir tilgang til dataene dine

Eksempler på hva som kan skje når du blir hacket:

– kontoen din blir brukt til å sende meldinger til kontaktene dine
– personlige data som bilder eller meldinger blir lekket
– kontoen blir sperret eller brukt til andre ulovlige handlinger

Hvordan oppdager du at du er hacket?

– du mottar varsler om innlogginger fra ukjente steder
– epostadressen eller passordet ditt er endret uten din viten
– du ser meldinger eller innlegg du ikke har skrevet

Hva betyr det at noen lager en falsk profil i ditt navn?

En falsk profil opprettes av noen som later som om de er deg, uten å ha tilgang til din faktiske konto. Dette gjøres ofte for å

– lure dine venner: De falske profilene kan kontakte dine venner eller familie for å be om penger, informasjon eller annet
– stjele informasjon: Svindleren kan bruke profilen til å samle personlig informasjon fra andre
– skade ditt rykte: Ved å legge ut upassende innhold under ditt navn

Hvordan oppdager du en falsk profil?

– du blir varslet av venner som mottar mistenkelige meldinger fra deg
– du ser en profil med dine bilder og informasjon, men som ikke er koblet til din konto

Hva gjør du når du oppdager problemer?

Hvis du blir hacket:

– endre passordet på kontoen din med en gang
– aktiver totrinnsbekreftelse for å beskytte kontoen bedre
– rapporter hendelsen til plattformen
– skann enheten din for virus eller malware

Hvis du oppdager en falsk profil:

– rapporter profilen til plattformen som falsk
– be vennene dine unngå kontakt med profilen
– vurder å legge ut en offentlig advarsel for å informere andre

Lanzaroteposten vet at det for noen lesere kan være vanskelig å forstå alle betegnelsene som omtales her.
På nettet finnes det flere gode info-sider om for eksempel hva en totrinns-innlogging er, og hvordan man aktiverer denne. I følge ekspertene er en totrinns-innlogging den absolutt beste sikkerheten!

Nettstedet komputer.no har laget en grei side om akkurat dette. Det kan også være lurt å få hjelp fra noen som kan litt mer om data: en nabo, en sønn eller datter, barnebarn og så videre. Lykke til!

Sjømannskirken informerer

Vi begynner å nærme oss sesongslutt, men holder koken med hyggekvelder, i hvertfall ut mars måned. Denne torsdagen kommer Rognald til oss og forteller om sin spennende reise til Georgia.
Velkommen til hyggekveld!

Sjømannskirken ligger i Puerto del Carmen, nedenfor TUI-hotellet Cinco Plazas. Tar man taxi dit, er det lurt å be om å bli kjørt til hotellet.
Gå så til høyre for HiperDino-butikken. Kirken er godt skiltet.

 

Vær
Current weather
Sunrise-
Sunset-
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
-
-
Forecast
-
-
Forecast
-
-
Forecast