nyheter

Nyheter fra Lanzarote! Torsdag 6.februar 2025

Strøm og internett ble slått ut
Foto: Lanzaroteposten

Det har vært travle tekniske dager i Puerto del Carmen!

En brann i et kontorbygg tirsdag morgen på området hvor vi bor, gjorde mye skade i forskjellige boliger. Elektriske apparater ble rett og slett slått ut, og ødelagt.
Som mange skjønner, er redaktøren av Lanzaroteposten veldig avhengig av datamaskinene og internett. Derfor ble det øyeblikkelig ringt til internettleverandøren Movistar. Et par timer senere kom det en hyggelig tekniker fra Movistar, men ennå var strømmen borte, så han kom tilbake litt senere på ettermiddagen, og fikk nettet i gang igjen.

I går var det tur for en elektriker som skulle finne ut om alt var på stell igjen. Heldigvis så var det det. Elektrikeren var også innom en annen leilighet i samme område. De hadde fått komfyren ødelagt, og det var heller ikke liv i vaskemaskinen.
Ny skriver ble kjøpt inn, og nye høyttalere til pc’n ble også kjøpt. Så får vi se hva forsikringen sier om disse tilfellene.

Nå krysses fingre og tær for at vi slipper flere overraskelser!

Sandstøvet kommer tilbake i dag torsdag
Calima over Puerto del Carmen. Foto: Øystein Rismo

Det blir en delvis skyet himmel og sandstøv (calima) på Lanzarote og de andre Kanariske øyene i dag torsdag, og delvis også på fredag. Imidlertid sier den spanske værmelderen AEMet at sandstøvet vil være av det lettere slaget, og dagtemperaturene vil holde seg rundt 22-24 grader.

Myndighetene sier igjen at personer med respiratoriske sykdommer bør begrense langvarige utendørs anstrengelser når calimaen er på sitt verste.

2024 var det travleste turiståret siden tellingen startet

Da er det offisielt: 2024 ble det travleste turiståret på Lanzarote! Tallene ble sju prosent høyere enn i 2023, som også var et historisk travelt turistår.

Her kan man se hvilke måneder som var travlest, og hvilke land de fleste turistene kom fra.
De nordiske landene (Paises Nordicos) er slått sammen til 62 829 turister. Igjen er det Storbritannia (Reino Unido) som har sendt flest turister til Lanzarote:

Nå har Norwegian lagt ut neste vinters billetter til Lanzarote
Foto: Lanzaroteposten

Som Lanzaroteposten skrev om mandag, skulle neste vinters billetter mellom Oslo og Lanzarote med Norwegian legges ut for salg denne uka.
Og i går var billettene ute for salg, med flystart mandag 27.oktober. Også til neste vinter flyr Norwegian direkte mellom Oslo og Lanzarote to dager i uka, mandager og lørdager.

Foreløpig er det lagt ut billetter ut januar 2026, men som tidligere vil det komme flere flydager utover neste vår. Billettene finner man HER: God tur!
Sjømannskirken informerer

Har du brukte klær og lopper (ikke møbler) du ønsker å kvitte deg med? Eller er kofferten så full før hjemreise, at det er på tide å legge igjen noen klær?
Vi tar i mot helt frem til lørdag den 15. februar. Det som ikke selges på vårmarkedet den 19. februar, blir donert bort til trengende på øya.
Takk for at du bidrar!
Vær
Current weather
Sunrise-
Sunset-
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
-
-
Forecast
-
-
Forecast
-
-
Forecast