Fredagspils fra Lanzarote! 6.februar 2026
Hola!
Vi har lagt bak oss ei varmere uke enn tidligere på solskinnsøya Lanzarote!
Dagtemperaturene har steget, og kveldene har blitt litt varmere. Og sånn skal det fortsette!
Den norske værmelderen YR får sine data om Lanzarote fra det spanske værinstituttet AEMet, og det meldes om nye dager UTEN en eneste regndråpe! Man kan se varslet for Lanzarote de neste ni dagene ved å klikke HER.
Biler velter…igjen!
I serien «Biler som velter på Lanzarote, tilsynelatende uten grunn«, har vi i dag dessverre kommet fram til bil nr.277. Og det er ikke hvilken som helst bil; dette er en politibil!

Sist fredag morgen veltet en bil fra det lokale politiet i Tias utfor en av innfartsveiene mot dyrehagen Rancho Texas i Puerto del Carmen.
Bilen var i utrykning, men de to i bilen kom fra det i god behold. En av passasjerene fikk imidlertid lettere skader i armen, skriver lokalavisa.
OL på Lanzarote
Lanzaroteposten har fått flere spørsmål om hvor man kan se øvelsene fra OL i Italia på tv, som starter offisielt i dag.

De fleste av oss har et tv i nærheten, eller en mobiltelefon, eller et nettbrett…men tydeligvis ikke alle.
Dani på restauranten Las Vistas forteller at tv’en i restauranten blir slått på fra kl.10 hver dag unntatt søndag, hvis det er interesse for å se noen øvelser. Det blir bilder fra den spanske sendingen, så det er nok ikke sikkert at alle skandinaviske deltakerne blir prioritert.
På andre restauranter på Lanzarote som har tv, vil de sikkert vise bilder fra OL hvis man spør pent om det!
Karnevalet i hovedstaden Arrecife starter i dag fredag!

I de neste 12 dagene vil sannsynligvis hovedstaden være i festhumør med ulike arrangementer hver dag. Temaet er figurer fra spansk barne-tv på 80- og 90-tallet, så her kan det bli mange smurfer og fraggler!
Lørdag 14.februar er en viktig dag, Karnevalsdagen, med en prosesjon fra Parque Islas Canarias til regjerningsbygget kl.12.
Mandag 16.februar går hovedparaden fra Røde Kors-senteret på omkjøringsveien Medular kl.18 til festplassen Agramar. Dette er den største karnevalsparaden på Lanzarote.
Et nytt opptog markerer slutten på karnevalet i hovedstaden, Brenningen av sardinen, (gamle sorger slukkes) kl.18 fra regjeringsbygget til bystranda Playa del Reducto.
Det er et omfattende program som skal presenteres i hovedstaden. Den britiske nettavisen Lanzarote Information har lagt ut programmet for karnevalsferingen i Arrecife og andre steder på øya. Klikk HER. En stor takk til Lanzarote Information!
Jazz ved The Camel House i landsbyen Macher

I kveld kl.19 er det jazz ved The Camel House i Macher.
Den franske komponisten og pianist Adrien Brandeis vil presentere sitt nyeste album, står det i invitasjonen.
En smakebit får du her:
Som vanlig bør man fortelle arrangørene at man kommer; det er bare 90 sitteplasser i The Camel House. Klikk HER.
Norwegian har nå lagt ut billetter til direkte-flyet til Lanzarote fra Oslo t.o.m lørdag 23.januar 2027

Nå har Norwegian lagt ut billetter til og fra Lanzarote fram til 23.januar 2027.
Så får vi se om mandagsflyet blir satt opp igjen, og en utvidelse av flyrutene videre utover våren.
Ukens høydepunkt!

Enkelte landsbyer på Lanzarote har noen ganger problemer med vanntilførselen. Det er imidlertid ingen problemer med tilbudet av drikke på restauranten Las Vistas!
Vi var 16 gjester på siste ukes fredagspils på restauranten Las Vistas. Fra kl.19 i kveld er vi i gang igjen, til en helt uformell aften med hyggelige folk! Ta et glass, noen spiser litt, det er helt opp til hver og en.
Las Vistas ligger på skrå over gata fra postkontoret og legesenteret i Puerto del Carmen.
Lanzaroteposten på lørdag

En ny utgave av Lanzarotepostens turguide er klar!
Denne gangen går vår utsendte medarbeider Terje og hans venner ut fra den gamle hovedstaden Teguise, og inn i jordbruksområdet Vega de San José.
En spennende tur, som fortelles med bilder og tekst i morgen lørdag, bare i Lanzaroteposten!
Fantastisk konsert i går kveld på Sjømannskirken!

Artisten Knut Anders Sørum underholdt over 100 besøkende på Sjømannskirken på Lanzarote i går kveld!
Det ble en fin mimretime, med viser fra blant andre Alf Prøysen og artisten selv, både triste og lykkelige viser. Konserten ble avsluttet med «Du ska’ få en dag i mårå», hvor publikum var med og sang både vers og refreng!
Knut Anders skrøt av publikum, som var med på notene under hele konserten, med allsang og stor applaus:

Sjømannskirken informerer


Er man ikke på Lanzarote, presenterer presten Ola Beisvåg søndagstanker på Facebook , søndag kl 18.
Sjømannskirken på Lanzarote ligger i Puerto del Carmen, nedenfor TUI-hotellet Cinco Plazas. Gå til høyre for HiperDino-butikken. Kirken er godt skiltet. Kontaktadresser finner man HER.
Ei god helg og ei fin uke ønskes dere fra Ola i sola!

