Ut på tur!

Lanzarotepostens turguide: Vi går rundt Montaña Los Rodeos, inn i naturparken Los Volcanes

Tekst og foto: Terje Jansson

Lanzaroteposten presenterer en ny turguide for Lanzarote.

Denne gangen skal vi rundt Montaña de Rodeos, som ligger like ved landsbyen Mancha Blanca. Kjører man veien LZ -56,  ligger det en stor parkeringsplass på venstre side like før man kommer til Tinguaton, så kjør inn der. Her kan man sette bilen og gå innover grusveien, men den er litt kjedelig.

Kjør heller videre inn denne veien til dere kommer til en bom, og parker der. Gå inn forbi bommen, og da går man inn i naturparken Los Volcanes. Et skilt forteller at det helt lovlig å gå her. Det står sågar et turskilt her som viser veien.

God informasjon underveis!
Her ved starten av turen ser man rett på Montaña del Rodeos (454 moh) som man kan gå rundt. Det er en fin grusvei å gå på. Etter hvert kommer man til en slakk stigning, før man ender oppe på et platå. Da har man gått 2,5 km.

Det er flott utsikt her oppe. Man ser bort på Caldera de la Rilla (328 moh), videre mot den populære vulkanen  Montana del Cuervo (391 moh) og Montana Negra (513 moh), og ikke minst når vi ser den andre veien mot Caldera Blanca (460 moh).Det går også en fin sti opp til toppen av Montaña del Rodeos.

En godt merket stil opp mot toppen

Oppe på platået har man flere tur-muligheter.
Man kan gå stien opp til toppen av Montaña Rodes, eller man kan følge skiltet som viser vei mot Caldera del la Rilla, og gå rundt den vulkanen. Da kommer man etterhvert tilbake til grusveien man gikk opp til Montaña del Rodeos. Eller man kan gå videre innover i terrenget. Som man skjønner det mange tur-alternativer her.

Man kan også gå videre rundt Caldera del la Rilla, som sees på dette bilde.

Men vi valgte å gå rundt Montaña del Rodeos. Det er fortsatt et veldig bra underlag å gå på, med en slakk nedstigning. Terrenget forandret seg en del etter hvert, men likevel mye å se på, ikke minst vegetasjonen.

Det var mye underlig vegetasjon å se på veien tilbake

Før vulkanutbruddet i 1730 lå det en landsby i området der turen gikk, og det var et rikt jordbruksområde. Det er få rester igjen etter landsbyen, men en bonde har funnet et lite område, der han kan dyrke grønnsaker, bare 100 meter fra bommen.

Vi endte opp ved bilene igjen, som vi hadde parkert like før bommen. Da hadde vi gått 5,2 km.
Det ble en veldig fin tur som absolutt kan anbefales! Vi har gått denne turen flere ganger, og det slo oss nå at det flere som hadde funnet ut at dette er en fin løype. 

Vil du lese om andre fotturer Terje Jansson har skrevet om tidligere, finner du artiklene om åtte turer ved å klikke HER. God tur!

Vær
Current weather
Sunrise-
Sunset-
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
-
-
Forecast
-
-
Forecast
-
-
Forecast