Nyheter:

Nyheter fra Lanzarote! Torsdag 30.oktober 2025

Flagg for fargeblinde er heist på fire strender på Lanzarote
Flagg for fargeblinde på Lanzarote. Ordføreren i midten. Foto; Tias kommune

Tias kommune heiste tirsdag nye og inkluderende flagg på fire strender i Puerto del Carmen; Playa Grande, Playa Chica, Matagorda og Playa Pocillos.
Disse flaggende vil hjelpe fargeblinde å enkelt skille mellom vannforhold og andre advarsler i badeområdet. Det viser seg at 350 millioner i verden er fargeblinde; hver 12.mann, og hver 200.kvinne. Det kan bety at 120 000 turister som besøker Lanzarote på et år kan være fargeblinde.

Forskning har vist at en fargekombinasjon med høy kontrast, og som er lett å skille fra bakgrunnen, vil være et godt alternativ for fargeblinde. De svarte figurene på grønn bakgrunn betyr at det er trygt å bade, gult betyr moderat fare/vis forsiktighet, og rødt betyr forbud mot bading på grunn av sterke strømmer eller høye bølger.

Man kan lese mer om dette systemet på ColorADD.net .

En fotballkamp mellom lokallagene Unión Sur Yaiza og UD Lanzarote ble stoppet på grunn av rasistiske tilrop

Ifølge lokalavisa La Voz var det noen av UD Lanzarote-fansen som slengte rasistiske tilrop mot linjedommeren. Tilhengerne som ropte hadde på seg klubbens drakt.

Fotballkampen mellom Unión Sur Yaiza og UD Lanzarote, som fant sted sist søndag, måtte avbrytes to ganger av dommeren på grunn av rasistiske tilrop, og øl som ble kastet mot linjedommeren. 

Linjedommeren er av indisk opprinnelse, og fikk slengt etter seg utrop som  «Hindu, din drittsekk». Da grep lokalpolitiet fra Yaiza inn for å ivareta sikkerheten, og forhindre ytterligere hendelser.

Ifølge lokalavisa var det et medlem av UD Lanzarote-fansen som slengte disse rasistiske tilropene mot linjedommeren. Den skyldige ble litt senere ført vekk fra banen av politiet, og bedt om å vise legitimasjon.

Som svar på disse hendelsene har UD Lanzarote lagt ut en fordømmelse av hendelsen på sin Facebook-side, og uttrykker sin sterkeste fordømmelse av enhver handling av rasisme, fremmedfrykt, diskriminering eller intoleranse, både på og utenfor banen.
– Fotball skal være et rom for enhet og mangfold, hvor alle mennesker, uavhengig av opprinnelse, hudfarge, religion eller kultur finner et trygt sted å nyte, lære og vokse, står det videre i erklæringen.

700 000 kanariere er i faresonen for fattigdom og sosial ekskludering
Folk på Lanzarote. Arkivfoto: Lanzarote Business & Residents Association

Tre av ti innbyggere på Kanariøyene, 31,2 prosent av befolkningen er i faresonen for fattigdom og sosial ekskludering. Dette gjelder nesten 700 000 kanariere, i følge Comisiones Obreras Canarias/ CCOO, som er den største fagforeningen i Spania.

I anledning den internasjonale dagen for utryddelse av fattigdom 17.oktober, advarte fagforeningen at øygruppen fortsatt er en av regionene med høyeste nivå av fattigdom og ulikheter i Spania.

Tre av fem pensjonister på Kanariøyene mottar trygd som gjør at disse havner under fattigdomsgrensen.
Dette fremgår av data som er publisert i rapporten om fattigsomstilstanden
på Kanariøyene fra i år. I følge disse tallene mottok totalt 134 000 pensjonister mindre enn 827 euro per måned i løpet av 2024, fordelt på 14 utbetalinger (dobbel pensjon i juni og desember), mens 52 000 mottok mindre enn 552 euro per måned, fordelt på fjorten utbetalinger.

Andelen pensjonister på Kanariøyene som lever under fattigdomsgrensen er nå på 38 %, 2,4 prosent over landsgjennomsnittet. 

Ved siden av lave pensjoner, er den største årsaken til fattigdom den brutale økningen av husleiekostnader, som de siste årene har gått opp med 68 prosent i snitt.
Nesten 10 prosent av befolkningen på Kanariøyene bruker mer en 40 prosent av inntekten sin på husleie, en økonomisk belastning som setter tusenvis av familier på grensen til ekskludering. Dette skriver The European Anti-Poverty Network, som er knyttet til EU.

45 prosent av befolkningen har ikke råd til å dra på ferie en uke i året, 18 prosent har ikke råd til å holde temperaturen i hjemmene sine på et akseptabelt nivå, 1o prosent har ikke råd til å spise kjøtt, fisk eller tilsvarende produkter minst annenhver dag, og to prosent har ikke råd til internett i huset.
Fagforeningen CCOO etterlyser nå en kriseplan for å bekjempe fattigdom og boligekskludering på Kanariøyene. De forlanger en boligpolitikk som garanterer rimelige husleier, og en lønns-og pensjonsøkning som gjør det mulig for folk å dekke levekostnadene.

Inntil 9000 euro i subsidier ved kjøp av nye elbiler på Lanzarote
Arkivfoto: unsplash.com

Det er satt av 17 millioner euro som skal gå til subsidier av innkjøp av elbiler, og til installasjon av ladestasjoner på Lanzarote.

Det maksimale støttebeløpet er 7000 euro ved kjøp av en ny elektrisk personbil. Dette er inkludert vraking av den gamle bensin-eller dieselbilen. Uten vraking er beløpet 4500 euro.
9000 euro er tilgjengelig for elektriske kjøretøy som skal brukes til godstransport, med vraking av den gamle varebilen eller lastebilen.
For installasjon av ladestasjoner er det maksimale tilgjengelige beløpet 5000 euro per søknad.

Søknadsfristen for å få støtte er ut desember, men det lønner seg å søke så fort som mulig. Midlene kan nemlig gå tom innen begynnelsen av desember, sier  Mariano Hernández Zapata, minister for økologisk overgang og energi på Lanzarote i en pressemelding.

Innbyggerne på Lanzarote bruker bilen mest
Foto: Lanzaroteposten

Lanzarote er Kanariøya der biler brukes mest til daglige reiser. Dette skriver statistikkinstituttet på Kanariøyene.

I undersøkelsen oppga 81,5 prosent av innbyggerne på Lanzarote at private kjøretøy var deres vanligste transportmiddel.
I snitt brukte 69 prosent privatbiler på Kanariøyene, på Tenerife også 69 prosent, og på Gran Canaria brukte 64 prosent av innbyggerne bilen sin som sitt vanlige transportmiddel.

Flertallet av innbyggerne på Kanariøyene, 50 prosent sier at de bruker bilen sin basert på bekvemmelighet. 35 prosent sier at de bruker privatbilen sin fordi det er mangel på alternativer, og 34 prosent for å redusere reisetiden.

Sjømannskirken informerer

Sjømannskirken er i dag åpen fra kl.11-15. Da serveres det kaffe og vafler ute på terrassen.

I kveld kl.18 ønsker vi velkommen til hyggekveld med tema.
Casas Heddy, et norsk rehabiliteringssenter og hotell i Puerto del Carmen på Lanzarote har gjennomgått en storstilt oppussing og forvandling i sommer, og har blitt superlekkert! De kommer for å fortelle hva de har gjort, og mer om fremtidens Casas Heddy. Foredraget vil bli etterfulgt av kaffestund på terrassen.

Sjømannskirken på Lanzarote ligger i Puerto del Carmen, nedenfor TUI-hotellet Cinco Plazas. Gå til høyre for HiperDino-butikken. Kirken er godt skiltet. Kontaktadresser finner man HER.

 

Vær
Current weather
Sunrise-
Sunset-
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
-
-
Forecast
-
-
Forecast
-
-
Forecast