Nyheter:

Nyheter fra Lanzarote! Tirsdag 21.oktober 2025

Funksjonshemmede klarte for første gang å «gå» gjennom grotteområdet ved Cueva de los Verdes
Foto: Cabildo de Lanzarote

Grotteområdet Cueva de los Verdes nord på Lanzarote har vært åpen for publikum i over 60 år.
Dette er en vulkansk tunnel som ble dannet for flere tusen år siden etter et utbrudd i vulkanen Corona, og er over seks kilometer lang. Deler av tunnelen er åpen for publikum, hvor det også finnes en konsertscene. Hittill har tunnelen vært stengt for gjester med store funksjonshemminger, inntil sist søndag.

Da ble to gjester «kjørt» gjennom tunnelen etter at en ny og tilrettelagt rute ble brukt. Gerardo og Naiara fra Lanzarote ble «kjørt» gjennom ved hjelp av frivillige og ansatte ved senteret.

Velferdsministeren i Lanzarotes regjering, Marci Acuña takket MS-foreningen på øya for deres utrettelige kamp for inkludering, og også de som hadde bygget om stolene med hjul.

Publikum som vil besøke grottene, må kjøpe billetter via nettet på forhånd. Det kan gjøres HER.

Prisene på flybilletter har gått ned fra Storbritannia, Frankrike og Irland til Lanzarote
Storbritannias største charterselskap på flyplassen på Lanzarote. Foto: turismolanzarote.com

Turistdepartementet på Lanzarote har foretatt en analyse av priser på flybilletter mellom Lanzarote og flere av de største turistmarkedene for øya.
Fly mellom Frankrike og Lanzarote har de laveste snittprisene på 122 euro hver vei. Fly fra Irland til Lanzarote koster i snitt 151 euro, og fra Storbritannia er snittprisen 153 euro.
Prisene på flybilletter fra Storbritannia til Lanzarote er 18 prosent lavere enn på samme tid i fjor. Billettene fra Irland er hele 25 prosent billigere enn for et år siden.
Nå venter vi spent på når Norwegian skal sette ned sine billettpriser…

Lokale fotografer stiller ut sine bilder fra Lanzarote fra de siste 50 årene
Fotoutstilling i Casa Amarilla. Foto: Casa Amarilla

Utstillingen er i Casa Amarilla, Det gule huset, som tidligere var regjeringsbygget på øya, og ligger helt først i gågaten i Arrecife, Calle Leon y Castillo nr.6.
Det er mange bilder fra lokalavisene, med bilder fra idrettslivet, politikk, kunst og kultur, jordbruk, turistme 0g «sucesos», det spanske ordet som avisene bruker på kriminalitet, katastrofer og andre dramtiske hendelser.

Hundrevis av bilder viser forandringen av Lanzarote, fra ei lita øy hvor fiske og jordbruk var de viktigste syslene, fram til da øya ble et turisteldorado, da tallet på innbyggerne ble tre-doblet, og da helse- og utdanningstjenestene ble kraftig forbedret.

Et bilde viser det første regjeringsmøtet som ble holdt i huset utstillingen nå vises i, andre bilder viser da fotballklubben Real Madrid spilte en cup-kamp på Lanzarote i 2003, brannen ved Gran Hotel, øde strender under pandemien, og demonstrasjoner mot masse-turismen.

Et lysbildeshow viser berømte personer som har besøkt Lanzarote. Der ser man blant annet den tyske regjeringssjefen Helmut Köhl og Gorbatsjov, filmstjernen Penelope Cruz, sangeren Julio Iglesias, musikeren Brian Eno fra Roxy Music, filmstjernen Raquel Welch, og den tyske modellen Claudia Schiffer.

Utstillingen er åpen mandag til fredag fra kl.10-14 og 14.30-18,  lørdag fra 10 til 14. Det er GRATIS adgang.

Fotballaget UD Lanzarote leder 3.divisjonen på Kanariøyene
UD Lanzarote. Foto: UD Lanzarote

Siste helg vant fotballaget UD Lanzarote 5-0 mot UD Telde fra Gran Canaria. Dermed leder laget fra Lanzarote 3.divisjonen på Kanariøyene.

Ill.: Tercerea Division, Grupo 12

US Yaiza ligger på 6.plass, og skal møte UD Lanzarote i Yaiza på Lanzarote kl.17 lørdag 25.oktober. Nest nederst ligger San Bartolomé, også fra Lanzarote.

Sjømannskirken informerer

Ny uke, nye muligheter og nå med fullt program! Og nesten hele staben er på plass!

Vi har åpent tirsdag – lørdag kl 11:00 – 15:00. I denne perioden er kirkerommet åpent, det samme er biblioteket og kafeen vår. Søndag ønsker vi velkommen til gudstjeneste kl 18:00.

Høydepunkter denne uken er:
📖 Tidebønn kl 12:00 tirsdag – lørdag
🤸 Trim med Reidar på terrassen tirsdag kl 11:00
🍱 Tirsdagens lunsj serveres kl 13:00 og denne uken er Asgeir & Jorunn gjestekokker hos oss og lager FISKEGRATENG med tilbehør. €9,00 pp.
🍪 Onsdag baker vi rosinboller. Aktivitetsgruppa starter opp neste onsdag
🎙 Torsdag ønsker vi velkommen til sesongens første hyggekveld med tema hvor vi blir kjent med høstens personale på kirka og vi har fokus på beredskap og frivillighet. Etterfulgt av kaffestund på terrassen
🚶‍♀️ Fredag kl 11:00 er det gåtur i nærområdet
🌭 Fredag kl 13:00 er det igjen tid for grill BBQ på terrassen. Det grilles flere typer pølser vi byr på deilig tilbehør til. Stefan er grillmester denne fredagen. €7:00 pp.
🥣 Lørdag kl 13:00 er det igjen tid for risgrøt
⛪ Søndag kl 18:00 inviterer vi til gudstjeneste etterfulgt av kirkekaffe.

Velkommen hjemom!

Sjømannskirken på Lanzarote ligger i Puerto del Carmen, nedenfor TUI-hotellet Cinco Plazas. Gå til høyre for HiperDino-butikken. Kirken er godt skiltet. Kontaktadresser finner man HER.

 

Vær
Current weather
Sunrise-
Sunset-
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
-
-
Forecast
-
-
Forecast
-
-
Forecast