Nyheter:

Nyheter fra Lanzarote! Mandag 8.september 2025

Kvinne arrestert etter bråk på fly fra Manchester til Lanzarote
Foto: Lucas Davies/unsplash.com

Et fly fra selskapet Ryanair fra Manchester til Lanzarote sist tirsdag kveld måtte be om prioritert landing på Lanzarote.
En kvinne om bord hadde fysisk gått løs på andre passasjerer, og da flyet landet, ventet Guardia Civil på kvinnen.
Hun ble øyeblikkelig arrestert, og satt i fengsel samme kveld. Nå venter en rettssak i «turistdomstolen», som avgjør om det blir bot og/eller mer fengsel. Hun kan i hvertfall ikke fly med Ryanair mer.
Kvinnen hadde med seg familien sin på turen, som etter samtaler med Guardia Civil fikk lov til å fortsette ferien sin på Lanzarote.

Over to millioner turister kom til Lanzarote i årets sju første måneder
Flyplassen på Lanzarote. Foto: Lanzaroteposten

For første gang i historien har over to milloner turister besøkt Lanzarote i årets sju første måneder. Dette er nesten 230 000 flere enn samme periode i fjor. Dette melder Lanzarote Datasenter.

I juli kom det 308 000 besøkende til øya, som er nesten 12 prosent flere enn i juli i fjor. Turistene som utgjorde den største økningen kom fra det spanske fastlandet. Over 45 000 turister kom derfra, en økning på nesten 36 prosent fra året før.

Som alltid kom det flest turister fra Storbritannia i juli, med 154 000 personer. Deretter fulgte det spanske fastlandet, Irland og Frankrike.
Fra de nordiske landene kom det 2500 besøkende.

Andre flyselskaper styrker sin satsing på Spania etter at Ryanair kutter flere flyruter
Iberia Express øker sine ruter. Foto: iberia.com

Det irske lavprisselskapet Ryanair meldte i forrige uke at selskapet vil kutte 400 000 flyseter mellom Kanariøyene og det spanske fastlandet denne vinteren. Grunnen er at Ryanair mener flyplassavgiftene som operatøren AENA krever, er for høye.

I følge presidenten på Lanzarote, Oswaldo Betancort vil virkningen for Lanzarote bli svært begrenset. Reduksjonen på flyvninger til og fra Lanzarote går ned fra 135 ukentlige flygninger til 131 denne vinteren.
Ryanair slutter helt å fly til og fra Tenerife Nord.

Derfor vil andre flyselskaper nå øke sine ruter mellom Kanariøyene og det spanske fastlandet.
Det spanske selskapet Iberia Express planlegger 116 ekstra flygninger denne vinteren, som betyr 30 000 flere flyseter mellom fastlandet og øygruppen.
Det lokale flyselskapet Binter Canarias undersøker også om mulighetene for å styrke forbindelsene mellom fastlandet og Kanariøyene. Det samme gjør det spanske selskapet Voltea, og det ungarske selskapet Wizz Air.

Sjømannskirken informerer

Vi trenger en ekstra leilighet….

Sjømannskirken på Lanzarote trenger en ekstra leilighet i Puerto del Carmen til to av våre sesongmedarbeidere i perioden 8/2/26 til 8/4/26.

Hvis du/dere har ledig i den perioden og kunne tenke deg/dere å leie ut til oss, ta kontakt med Merethe på +47 904 16063 eller +34 620866829.

Det er viktig at:
* Leiligheten er i gangavstand til kirken
* Har 2 soverom (helst)
* Har en balkong eller terrasse
* Er godt utstyrt og har wifi og TV
* Er i generelt god stand

Ser fram til å høre fra deg/dere!

I dag mandag er det Stortingsvalg i Norge

Det som står her, har ikke så mye med Lanzarote å gjøre, selv om nordmenn som bor på Lanzarote kunne forhåndsstemme via posten.
Likevel velger redaktøren å fortelle denne historien, som er en viktig del av det demokratiet vi har i Norge i dag.

I dag kan  de som har fylt 18 år innen utgangen av valgåret, og er norske statsborgere, stemme ved Stortingsvalget.
Det har ikke alltid vært sånn!

På en stein på hovedveien ved Diskberga mellom bygdene Skogn og Ekne i Trøndelag står det:
«Myrmenn kjøpte jord her i 1879 for å få stemmerett«.

Foto: Lanzaroteposten

På Facebooksiden til Visit Innherred står dette:

– Myrmenn var de som skaffet seg stemmerett på slutten av 1800-tallet.
På den tiden hadde de ikke stemmerett hvis de ikke eide jord. Folk over hele landet søkte kreative måter å sikre seg stemmerett på, og en vanlig strategi var å kjøpe små, tilsynelatende verdiløse jordstykker, ofte myr. Dette fenomenet var også tydelig på gården Bjørgum i Ekne, hvor 27 slike små jordparseller ble ervervet av Johan Arnt Bjørgum. Senere ble mange jordstykker leid bort til andre for å også gi dem stemmerett.

Foto: Lanzaroteposten

Lanzaroteposten ønsker alle et godt valg!

Vær
Current weather
Sunrise-
Sunset-
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
-
-
Forecast
-
-
Forecast
-
-
Forecast