Nyheter fra Lanzarote! Onsdag 7.mai 2025
Nytt prosjekt: «Brukt» vann skal gjenvinnes mer på Lanzarote

I dag gjenvinnes bare 6,7 prosent av Lanzarotes «brukte» vann, vann som har blitt brukt for å vaske eller rengjøre, og som ikke inneholder avføring. Noen kaller også dette vannet for «grått vann».
Nå lanseres et nytt prosjekt, som dramatisk vil øke denne prosentandelen.
Prosjektet kalles «Agualoop», og er en kanarisk idé. Dette vil gjøre Lanzarote til en pioner for å gjenvinne grått vann, og gi denne viktige ressursen et nytt liv. Vannet kan deretter brukes av for eksempel bøndene på øya.
Grått vann er vann som er brukt blant annet i i dusjen, i servanter og i vaskemaskiner. Nå skal dette vannet bli renset ved hjelp av filtre og lufting, uten bruk av kjemikalier, står det i meldingen fra produsentene.
Næringsforeningen på Lanzarote presenterer en rapport om drosjenæringen på øya

Den offentlige næringsforeningen på Lanzarote. CAMARA har undersøkt hva innbyggerne på øya mener om drosjenæringen.
90 prosent av de spurte mente at drosjene må kunne plukke opp passasjerer over hele øya, og ikke bare i den kommunen bilene er registrert. De mente også at en felles bestillings-app for hele Lanzarote måtte introduseres.
62 prosent av innbyggerne mente også at private aktører som Uber og Cabify kunne komme til Lanzarote.
Blir det et nytt navn på søppeldeponiet Zonzamas på Lanzarote?
Ordføreren i Yaiza, Oscar Noda har foreslått for regjeringen på Lanzarote å forandre navnet på søppeldeponiet Zonzamas, slik at man unngår å bli forvekslet med de arkeologiske utgravinger i området Zonzamas.

Zonzamas var den innfødte høvdingen eller kongen på Lanzarote, da en oppdagelsesreisende som het Martin Ruiz de Avendaño gikk i land på Lanzarote i 1377. Stedet der Martin slo seg ned, ble kalt «Palasset til Zonzamas». En vulkan i området ble senere også kalt Zonzamas.
Denne vulkanen, Montaña de Zonzamas er i dag vulkanen hvor all søppel på Lanzarote dumpes. En skole i hovedstaden er også oppkalt etter høvdingen Zonzamas, og ei gate i Puerto del Carmen.

Ordføreren i Yaiza skriver i sitt forslag at «respekten for historien vår vakler, når vi ikke vet om navnet Zonzamas er navnet på en skole, et søppeldeponi, eller et historiske område.»
Han har derfor foreslått at søppeldeponiet skifter navn, og at regjeringen forhandler med Google Maps, slik at det arkeologiske området alltid dukker opp først når navnet Zonzamas blir søkt etter på internett.
1150 deltakere er påmeldt til årets IRONMAN på Lanzarote
For 33.gang arrangeres triatlonen Ironman på Lanzarote.
Lørdag 17.mai kl.07.00 går startskuddet for årets Ironman på stranda Playa Grande i Puerto del Carmen, med 3,8 kilometer svømming. Dertter sykler man 180 kilometer, før det hele avsluttes med en ekte maraton på 42,2 kilometer.
1150 deltakere fra 60 land er påmeldt. Man kan lese mer om årets Ironman ved å klikke HER.
Onsdag er pannekakedag…i dag på ny plass!
Vår faste restaurant Las Vistas har tatt sommerferie, og dermed flytter vi både pannekakedagen og fredagspilsen til den koselige restauranten SATISFY, like ved Hotel Fariones i Puerto del Carmen:

Vi var fem gjester som mandag prøvespiste en lunsj på restauranten. Folk var veldig godt fornøyd med sine bestillinger, som bestod av et ostefat, rekecoctails, skinke med egg og fries, og Spagetti Bolognese.

Vi blir lovet pannekaker i dag, men det blir neppe trønderske pannekaker? Vi starter som vanlig kl.14.
Hjertelig velkommen!