Vi besøker teleclub nr.24, i landsbyen Soo på Lanzarote


Inne er det stor bar og stor spisesal, og i enden av spisesalen står et fotballspill og biljardbord. Som seg bør og bør har også denne teleclubben egen boule-bane som de fleste andre.

Her kan man få kjøpt rimelig mat og drikke. Menyen er stor, og man kan få en hamburger med chips for fire euro. En liten øl til 1.10 euro.

Detter er absolutt et sted å anbefale!

Noe av det første som slår en i det man går inn i restauranten, er et stort veggmaleri med Lanzarotefjell og en kamel. Når man sitter ute på terrassen, sitter man og ser på fjellet San Juan.
Soo kan også være et godt utgangspunkt for gåturer.
Hva er en Teleclub på Lanzarote?
Det var general Franco som på 1960-tallet utferdiget et dekret om at det skulle opprettes 9000 teleclubber i Spania. Det var spesielt i mindre byer disse skulle etableres. Dette skulle være møtesteder for lokalbefolkningen.
Hit kunne man komme til kulturarrangementer, og spise et rimelig måltid mat. Det var også teleclubbene som fikk stedets første fjernsynsapparat, derav navnet.
Ofte var det lokalbefolkningen som spleiset på et tv-apparat, men i noen tilfeller var det kommunen som kjøpte inn apparatet.
I hele Spania ble det opprettet 4500 teleclubber. På Lanzarote var det på det meste 52 slike klubber.
Idag er det 25 igjen på øya, og disse er stort sett lokalisert i de små landsbyene. Fortsatt møtes folk her, og de fleste teleclubbene er omgjort til restauranter som serverer lokal og rimelig mat.
Noen holder åpent de fleste dagene i uken , mens enkelte bare holder åpent en eller to dager i uken. Ved å skrive inn navnet på restauranten, f.eks Teleclub Mácher på søkelinjen til Google, dukker åpningstidene opp på skjermen. Flere av kommunene eier bygningene der teleclubbene holder hus, og ofte dekker kommunene utgiftene til strøm og vann.
Flere og flere turister har også fått øynene opp for disse «samfunnshusene», og er selvsagt velkommen. Det er jo her man møter lokalbefolkningen!
Man kan lese om de første 23 teleclubbene Terje Jansson har besøkt ved å klikke HER.