Vi besøker teleclub nr.21, i Montaña Blanca
Tekst/foto: Terje Jansson
Historien om teleclubbene på Lanzarote kommer nederst i artikkelen.
Teleclub Montaña Blanca: God mat!


Landsbyen med 500 innbyggere er et fredelig sted. Teleclub Montaña Blanca ligger ved siden av den lokale kirken og barnehagen i byen. For oss ble dette stedet en stor overraskelse. Stor meny, hyggelige priser, god og rask service.

Teleklubben har en liten terrasse på utsiden med 5-6 bord, og inne i baren er det flere sitteplasser. Bak baren ligger et forsamlingslokale, og går man videre, kommer man til en stor terrasse med stoler og bord. Riktig så innbydende. Og som de fleste teleclubbene på Lanzarote har man sin egen boule-bane.

Det var en imponerende meny på teleklubben i Montaña Blanca, sikkert 20 forskjellig retter. Vi var jo ganske så tradisjonelle, og bestilte reker i olje og deilig estefado. Man kunne få små og store porsjoner, og prisene på drikkevarer var lave.
Teleclubben er stengt mandag og tirsdag. Andre dager er det åpent fra kl.11-22, søndag til kl.20.
Jo, absoluttet et sted å anbefale!
Hva er en Teleclub på Lanzarote?
Det var general Franco som på 1960-tallet utferdiget et dekret om at det skulle opprettes 9000 teleclubber i Spania. Det var spesielt i mindre byer disse skulle etableres. Dette skulle være møtesteder for lokalbefolkningen.
Hit kunne man komme til kulturarrangementer, og spise et rimelig måltid mat. Det var også teleclubbene som fikk stedets første fjernsynsapparat, derav navnet.
Ofte var det lokalbefolkningen som spleiset på et tv-apparat, men i noen tilfeller var det kommunen som kjøpte inn apparatet.
I hele Spania ble det opprettet 4500 teleclubber. På Lanzarote var det på det meste 52 slike klubber.
Idag er det 20 igjen på øya, og disse er stort sett lokalisert i de små landsbyene. Fortsatt møtes folk her, og de fleste teleclubbene er omgjort til restauranter som serverer lokal og rimelig mat.
Noen holder åpent de fleste dagene i uken , mens enkelte bare holder åpent en eller to dager i uken. Ved å skrive inn navnet på restauranten, f.eks Teleclub Mácher på søkelinjen til Google, dukker åpningstidene opp på skjermen. Flere av kommunene eier bygningene der teleclubbene holder hus, og ofte dekker kommunene utgiftene til strøm og vann.
Flere og flere turister har også fått øynene opp for disse «samfunnshusene», og er selvsagt velkommen. Det er jo her man møter lokalbefolkningen!
Man kan lese om de første 20 teleclubbene Terje Jansson har besøkt ved å klikke HER.