Fredagspils

Fredagspils fra Lanzarote! 31.januar 2025

Hola!

Foto: turismolanzarote.com

Det har igjen vært ei fin uke på solskinnsøya. Sola har varmet opp øya på dagen, vinden har gjort at det ikke ble for varmt, og på kvelden har det vært som en god norsk sommerkveld.

Sånn blir det i de neste dagene også, i følge det norske vær-instituttet YR. YR får sine værdata fra det spanske vær-instituttet AEMet, og varslet for de neste dagene finner man HER.

Tias kommune vil sende en lastebil full av matvarer til Gaza

Palestinsk musikk i Tias.Foto: Tias kommune

Siste uke ble det arrangert en solidaritetsdag i Tias, med en veldedighetskonsert i det kommunale teateret av blant andre palestinske musikere.
– Målet er å kunne få inn nok penger til å sende en lastebil full av matvarer inn i Gaza, og vi er på god vei, sa ordføreren til lokalavisa.

Hotell på Lanzarote er med i ny bok om de 60 mest unike hotellene i Spania

Hotel Livvo Volcán. Foto: Caixabank

Hotel Livvo Volcán i Playa Blanca er med i ei ny bok om Spanias mest unike hoteller.

Boken heter Hoteles Singulares, og ble presentert på siste ukes reiselivsmesse FITUR i Madrid av den spanske banken Caixabank.
Denne banken er spesialist på reiselivsinvesteringer, og har laget denne oversikten over særegne overnattingssteder i hele landet.

Livvo Volcán-hotellet berømmes for sin unike og opprinnelige arkitektur, med en fantastisk beliggenhet, med utsikt over havet og ved foten av Marina Rubicón i Playa Blanca. At resepsjonen ligger «inne» i en vulkan (se bildet), gjør at førsteinntrykket tar nesten pusten fra gjestene, står det videre i boken.

Det nærmer seg karneval over hele Lanzarote! Dette er de viktigste datoene:

Foto: Lanzaroteposten

Arrecife: 21.februar-6.mars. Tema er «Den magiske Disney-verdenen». Hovedparaden er 3,mars, og begravelsen av sardinen 5.mars (et symbol på å «begrave» gamle synder, og starte på nytt frem til neste karneval).

San Bartolomé og Playa Honda: starter allerede 23.februar, hovedarrangementer fra 2. -7.mars. Tema er «Pixar», tegneseriefigurer. Hovedparade i Playa Honda 7.mars. Ny plakat:

Puerto del Carmen: 6-9.mars. Tema er «Alice i Eventyrland». Hovedparaden langs Avenidaen er lørdag 8.mars.

Tinajo: 14.-16.mars. Tema er Corsair-pirater (corsair er sjørøverskip). Hovedparade er 15.mars.

Teguise kommune: 14.-28.mars i La Graciosa, Costa Teguise og landsbyen Teguise. Tema er «Fjernsynets verden». Paraden i Costa Teguise er 15.mars.

Haria: 21.-23.mars. Tema er «Star Wars». Paraden er 22.mars.

Playa Blanca: 27.-30.mars. Tema er «Det vakre og kjærlige Mexico». Paraden er 29.mars.

Tema er bare et forslag til karnevalsantrekk. Mange butikker har allerede begynt salget av karnevalsdrakter, sier en tidligere «Elvis og sønn»:

Foto: Privat

Ukens høydepunkt!

Vi er klar med en ny fredagspils på restauranten Las Vistas i Puerto del Carmen fra kl.19 i kveld.

Tegner: Erling Bjørn Hansen

Vår hustegner reklamerer for luftige viner på Lanzarote, som man også får på fredagspilsen!
Vi venter stor-innrykk, for i kveld serverer Dani på restauranten «Estofado», den kjempegode lapskausen med kjøtt, grønnsaker og potetstappe:

Foto: Lanzaroteposten

Vil du ha en god og lokal middag i kveld, tar man kontakt med restauranten, slik at Dani lager nok estofado.
Prisen er 16 euro, og kontaktmuligheter finner du nederst i denne artikkelen. Men det er IKKE spiseplikt der, så hvis du bare vil ha litt drikke, er du selvfølgelig hjertelig velkommen!

Las Vistas ligger på skrå over gaten fra postkontoret og legesenteret i Puerto del Carmen.

Lanzaroteposten på lørdag

Vår utsendte medarbeider Terje Jansson har besøkt teleclubben i Montaña Blanca, som er teleclub nr. 21 i serien som Lanzaroteposten har presentert de siste månedene. Bli med Terje dit, bare i Lanzaroteposten i morgen lørdag!

Sjømannskirken informerer

Fredag:
Trimgeneralen Leif tar dere med på gåtur i nærområdet kl.11.

Lørdag:
Lørdagsgrøt serveres kl 13:00.

Søndag:
Gudstjeneste kl 18:00, etterfulgt av kirkekaffe.
Vinterprest Per Anders Nordengen presenterer dessuten sine søndagstanker kl.18 hver søndag på kirkens Facebookside. Siden finner man ved å klikke HER.

Sjømannskirken ligger rett over gaten for TUI-hotellet Cinco Plazas i Puerto del Carmen. Kirken er godt skiltet.

 

Tiden flyr, har jeg merket….

Visste du at Lanzaroteposten har flere hundre lesere i USA? Dette kan være litt av årsaken:

I år er det nøyaktig 50 år siden jeg fikk min første jobb i USA, som språklærer ved Concordia College i Minnesota, i 1975:
Foto: Lanzaroteposten

Året etter, i 1976 fylte USA som land 200 år, Bicentennial ble jubileet kalt.
Da ble undertegnede utnevnt til æresborger av Minneapolis av borgermesteren i byen. Jeg var nemlig reiseleder og ansvarlig for å  få det gamle skolekorpset mitt, «Småbispan» fra Trondheim til USA for å markere jubileet i flere «norske» delstater:

Foto: Lanzaroteposten

Senere ble det jobb i Sons of Norway, både i Minneapolis og Oslo. Og hver 4.juli kommer det en liten hilsen fra Minneapolis til alle æresborgerne av Minneapolis! Veldig hyggelig!

Og på grunn av mine år «over there», er det flere hundre lesere i det «norske» USA som følger Lanzaroteposten; slekt, venner og gamle arbeidskolleger, alt i følge de som styrer med lesertall, Google Analytics!
Dette var ukens skrytespalte! Jeg ønsker alle ei god helg og ei frisk uke fra Ola i sola!

 

Vær
Current weather
Sunrise-
Sunset-
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
-
-
Forecast
-
-
Forecast
-
-
Forecast