nyheter

Fredagspils fra Lanzarote! 15.november 2024

Hola!

Foto: turismolanzarote.com

Temperaturen på solskinnsøya har lagt seg til ro midt på 20-tallet denne uka. Et par regnbyger tidlig på morgenen gjør øya fin og nyvasket, og bøndene er lykkelige!
I følge det spanske meteorologiske instituttet AEMet blir det et par regnbyger også i neste uke, men sola vil skinne fra blå himmel både på for- og ettermiddagene!  Norske YR får sine værdata fra AEMet, og varslene for de neste dagene på Lanzarote finner du HER.

En Lanzarote-veteran har gått bort

Foto: Privat

En av de norske veteranene på Lanzarote, Gull Hjertenes sovnet stille inn i Norge på mandag. Gull ble 86 år.

Gull var i mange år en viktig person for det norske miljøet på øya, og spesielt for Sjømannskirken. Hun var blant annet lærer for flere norske barn og ungdommer som bodde på Lanzarote på 90-tallet og i begynnelsen av 2000-tallet, og underviste i fagene norsk og samfunnsfag.

Sjømannskirken på Lanzarote har vært i kontakt med Gulls familie i Norge, og det vil bli arrangert en minnemarkering for Gull på Sjømannskirken i forbindelse med begravelsen i Norge.
Lanzaroteposten vil fortelle om denne minnemarkeringen når vi vet mer.

Vi lyser fred over Gulls minne!

Foto: WDC-FB

 

Vi rocker for Valencia!

Vi minner om den store konserten i Puerto del Carmen søndag 17.november, hvor inntektene går direkte til flomofrene i Valencia på fastlandet:

De beste artistene fra Lanzarote stiller opp i baren Mulligans Old Town i Gamlebyen i Puerto del Carmen for å underholde publikum i fire timer søndag. Det koster ti euro å komme inn, og da får man fem lodd med utrolige gevinster, opplyser arrangøren.
Les mer om dette arrangementet som Lanzaroteposten skrev om tidligere ved å klikke HER.

«Tidløse harmonier», en pianokonsert i Camel House i landsbyen Macher

Neste fredag, 22.november kl.19 vil den britiske pianisten Maya Irganila holde en konsert i Camel House i Macher.
Hun vil spille musikk av komponistene Bach, Ravel og Rachmaninov.Konserten kalles «Tidløse harmonier, fra barokken, impresjonismen og romantikken«. Man kan lese mer om pianisten på hennes nettside HER.

Billetter kan bestilles på nettsiden til Camel House. Der finner man en rubrikk som heter «mehr erfahren» (lær mer), hvor man registrerer seg for billetter, og så betaler man ved døra på konsertdagen.
Man kan også ringe (0034) 658 26 89 42 for å bestille billett (engelsk/tysk).

Fra Knut Eriks besøk på Lanzarote i 2019. Det øves før kveldens konsert. Foto: Lanzaroteposten

Vi minner også om den norske pianisten Knut Erik Jensen, som fredag 3.januar 2025 vil holde en skandinavisk konsert i Camel House i Macher.
Mer om billettsalget for denne konserten og buss fra Puerto del Carmen (3 km) kommer i Lanzaroteposten senere.

Finnes det pinnsvin på Lanzarote?

Foto: Odd Sapiraa

Finnes det virkelig pinnsvin på Lanzarote? Det lurte en leser av Lanzaroteposten på, Odd Sapiraa, og sendte inn et bilde av et pinnsvin han fant ved Flamingo Beach i Playa Blanca.

Jo da, det finnes pinnsvin på øya. De tilhører den nord-afrikanske typen, og er mindre enn det europeiske pinnsvinet som lever lenger nord.

Pinnsvinet tilhører ikke det naturlige dyrelivet på Lanzarote. De ble mest sannsynlig importert fra det afrikanske fastlandet. Historien forteller at et par ble tatt med til Fuerteventura i 1896, og andre pinnsvin ble første gang observert på Tenerife i 1903.
Det viser seg at pinnsvinene har klart seg utrolig bra på Lanzarote. De har få eller ingen fiender, og den største fienden er biler. De lever mest utenfor de store landsbyene, men noen er også sett i hovedstaden Arrecife.
Pinnsvinene som holder til på Lanzarote går ikke i dvale som sine slektninger lenger nord, fordi været her er varmt nok året rundt. Pinnsvin heter erizos på spansk.

Lanzaroteposten takker Odd for bildet! Har DU en dyrehistorie med bilde fra Lanzarote, kan du sende det til
info@lanzaroteposten.com .

Ukens høydepunkt!

Tegning: Erling Bjørn Hansen

Vår hustegner, Erling Bjørn Hansen minner oss på at flere kommuner på øya nå har innført obligatorisk bruk av hjelm når man raser rundt på el-scooter på Lanzarote!

Med eller uten hjelm; siste uke var det 30 gjester på fredagspilsen på restauranten Las Vistas i Puerto del Carmen. 17 gjester spiste den kanariske suppen Potaje Canarias, og den var god, sa folk!
I dag serverer Dani panert kylling med soppsaus og bakt potet. Retten koster 14 euro, og må bestilles:

Besøk restauranten, eller ta en telefon, +34 679 45 38 98, som også er gratis via appen whatsapp, eller send en melding via epost: danielxt600pm@yahoo.es , eller via Facebooksiden.

PS. Det er IKKE spiseplikt!

Lanzaroteposten på lørdag

Visste du at det er over 100 badestrender på Lanzarote?
Lanzaroteposten får stadig henvendelser om hvor de beste badestrendene er på Lanzarote. Hvilke strender passer for barn? Hvor kan man surfe på bølgene? Kan man snorkle der? Og finnes det naturiststrender på øya?
Alt dette får man svar på i morgen lørdag, når vi presenterer badestrendene på solskinnsøya Lanzarote, bare i Lanzaroteposten!

Sjømannskirken informerer

I dag fredag er det gå-tur i kirkens nærområde fra kl.11.
I morgen lørdag fra kl.13 serveres det risgrøt, og på søndag kl.18 er det gudstjeneste med en kaffetår og kake etterpå.

Sjømannskirken på Lanzarote minner også om at vinterprest Ola Beisvåg presenterer sine søndagstanker kl.18 hver søndag på kirkens Facebookside. Den finner man HER.

Sjømannskirken på Lanzarote ligger rett over gata fra TUI-hotellet Cinco Plazas i Puerto del Carmen. Kirken er godt skiltet.

Ei god helg og ei frisk uke ønskes dere alle fra Ola i sola!

Vær
Current weather
Sunrise-
Sunset-
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
-
-
Forecast
-
-
Forecast
-
-
Forecast